Articles (مقالات)

روابط رمانتیک

یکی از موضوعات مورد علاقه پژوهش گران علم روانشناسی بررسی عوامل تاثیر گذار بر روابط بین فردی علی الخصوص فاکتورهای موثر بر کم وکیف روابط رمانتیک و عاشقانه بین زن و مرد میباشد.

محققین همواره درتلاشند تا در یابند آنچه در مطلوب جلوه دادن یک رابطه به غیر از فاکتورهای ظاهری و قابل مشاهده میتواند نقش داشته باشد چیست تا با شناخت این زمینه ها از علل موفقیت و یا عدم موفقیت ارتباطات رمانتیک آگاهی یابند

در پی این فرضیه محققین دانشگاه بوفالو ضمن یافته های خود متوجه گشتند در کششهای رمانتیک بین انسانها نوعی فرایند شیمیایی عصبی مورد استفاده قرار میگیرد که فعالیت ایندسته از تغییرات شیمیای –عصبی چنانچه به همراه فاکتورهای بیرونی همراه گردند باعث دوام ارتباطات رمانتیک در انسان میشوند. در این راستا “بو ” و تحریک حس بویایی از اهمیت فوق العاده ای در تولید این دسته از تغییرات عصبی – شیمیایی برخوردار است .استشمام بوی خوش یاد آور شرایط مطلوب و خوشایندی میتواند باشد که در آن فرد احساس خوبی را تجربه کرده است و تجربه مجدد این شرایط از طریق بو میتواند برای فرد دلپذیر ارزیابی گردد.

از سویی سیگنال ها یی وجود دارند که از بدن دیگران ساطع شده به مغز افراد دیگر وارد گشته و به شکلی اسرار آمیز حاوی پیام هایی برای مخاطب میشوند . این پیام ها میتواند اشتیاق به دیدار و دعوت به نزدیکی بیشتر از ناحیه فرد ارزیابی گردد . در کنار فاکتور بو ، شرایط فیزیکی و بدنی و آنچه به چشم فرد زیبا ارزیابی میگردد ، تن صدا و نیز تماس بدنی خوشایند ، ( و به عبارتی آنچه پنج حواس بویایی ، لامسه ، بینایی و شنوایی را تحت تاثیر قرار میدهند )از جمله فاکتور هایی هستند که در ایجاد و دوام روابط رمانتیک نقش بازی میکنند.

بنا بر این چنانچه این بار شعر معروف ” یک چیزی ” جرج هریسون را شنیدیم برای سوال خواننده جواب خواهیم داشت !

برای شنیدن موزیک اینجا را کلیک کنید

برای خواندن مضمون شعر اینجا را کلیک کنید .

Please follow and like us:

1 thought on “روابط رمانتیک

Leave a Reply

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
Follow by Email
YouTube
Instagram
Telegram