Articles (مقالات)
کودک آزاری جنسی

کودک آزاری جنسی

از آنجایی که لطمات و آسیب های بدنی ، روانی و اجتماعی فراوانی پیامد این نوع از انحرافات جنسی میباشد لذا کلیه محقیقین امور روانشناسی ، دست اندر کاران سیاست های حقوقی وقانونی و نیز پزشکان و متخصصین امور درمانی در صدد آن هستند که از علل و عوامل ایجاد کننده این انحراف اطلاعات جامع فراهم آورده تا با شناخت این زمینه ها در راه پیشگیری و درمان اقدامات لازم را مبذول دارند.

در این راستا تحقیقات منتشر شده توسط مرکز اعتیاد و بهداشت روانی نشان داده اند که افراد کودک آزار از نوعی درگیری های مغزی در رنجند . در این تحقیق ضمن آزمایشات ام . آر. آی نشان داده شده است که مغز این دسته از افراد به نسبت سایرین حاوی مقدار کمتری ” ماده سفید ” است ( نقش ماده سفید در برقرار ساختن ارتباط بین نواحی مختلف مغز است ).

کودک آزاری و یا در اصطلاح عامیانه بچه بازی به نوعی از انحرافات جنسی اطلاق میگردد که در آن فرد بالای 16 سال ، از برقراری رابطه جنسی با کودکان و یا نوجوانان زیر سن قانونی لذت برده ، تفکرات و خیالپردازی ها و وسوسه رفتار جنسی و یا انجام تجاوز جنسی را مکررا و برای حد اقل 6 ماه داشته باشد .

محققین بر این باورند که نوعی اختلال در روند رشد و تکامل مغز زمینه ساز مشکلات کودک آزاری میتواند باشد و این اعتقاد نیز با سایر یافته ها که پیش از این دانشمندان موفق به اخذ آن شده بودند هماهنگی دارد. داده های پیشین نشان داده بودند که بهره هوشی افراد کودک آزار کمتر از افراد معمولی بوده و همینطور از نظر قد و جثه نیز چیزی در حدود 2 سانتیمتر کوتاه تر از متوسط مردم میباشند. در تحقیق دیگری نیز نشان داده شده بود که اغلب کودک آزاران چپ دست بوده اند.

ااگر چه نتایج این تحقیقات موید وجود زمینه فیزیولوژیک در ایجاد این اختلال میباشد لیکن این دلیلی بر سلب مسؤلیت کردن این بیماران از انجام انحرافاتشان نمیباشد و صرف اینکه فرد ناتوان از انتخاب علاقه جنسی میباشد به معنی اینکه فرد نمیتواند از رفتاری که درحال انجامش است پرهیز کند نیست

Please follow and like us:

Leave a Reply

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
Follow by Email
YouTube
Instagram
Telegram