Articles (مقالات)

آیا قاعدگی برای زن ضروریست؟

آیا قاعدگی برای زن ضروریست؟
آیا قاعدگی برای زن ضروریست؟

قاعدگی و یا اصطلاحا پرید ، قسمتی از چرخه تولید مثل در زن است که بواسطه آن هر 28 روز یکباربه مدت 3-7 روز از ناحیه واژن خونریزی اتفاق افتاده و ضمن این دوره معمولا امکان حاملگی برای زن کمتر است. در گذشته های دور و در جوامع غیر صنعتی هر زنی معمولا 140 بار پرید میشده است لیکن در جوامع صنعتی امروزی این عدد به 450 بار رسیده است ، و این افزایش به دلایل متعددی چون کاهش شیر دهی در زن ، عقب افتاده شدن یائسگی و .. در دنیای مدرن میباشد .

در رابطه با نگرش زنان به فرایند قاعدگی در آنها باید گفت برداشت های متفاوت وتجزیه و تحلیل های روانی مختلفی از این پدیده در بانوان وجود دارد . برای عده ای قاعدگی سمبل زنانگی ، سلامتی و توانایی باروریست ، در حالیکه تعداد بسیاری نیز آنرا دست و پا گیر و فلج کننده ارزیابی کرده مترصد رهایی از دردسرها و محدودیت هایی هستند که پرید ماهانه برایشان به ارمغان میاورد. این مشکلات اعم از افسردگی ، تغییر خلق ، سردرد ، دردهای شکم و کمر ، از دست دادن آهن و کم خونی و در بعد اجتماعی نیز مرخصی های اجباری از کار و خانه نشینی است که مسلما پیامد های اقتصادی برای فرد به همراه خواهد داشت در کنار عدم توانایی در شرکت در مراکز و یا مراسم خاص مذهبی و….

.در این راستا بسیاری از محققین و متخصصین بر این شده اند تا از ضرورت قاعدگی در زن و پیامدهای آن اطلاعاتی کسب نمایند . بنا بر اعتقاد برخی پزشکان فرایند قاعدگی نقشی در افزایش تندرستی در زن نداشته و با استفاده با قرص های ضد بارداری میتوان ازبروز آن جلوگیری کرد. دکتر برنهارت که نتایج تحقیقان و مطالعات خود را درکنفرانسی که در سال2007 انجام شد ارائه داشت معتقد است که ” از نظر پزشکی قاعدگی برای زن ضروری نیست و امروزه که ما امکاناتی چون قرص های ضد بارداری معتبر در اختیار داریم زنان با مصرف آن میتوانند راحتی و آزادی بیشتری را تجربه گر باشند .”

این فرضیه هنوز در حال بحث و بررسی از جانب محققین بوده تا نتایج و پیامدهای طولانی مدت مصرف داروهای ضد بارداری به منظور قطع قاعدگی در زن را روشنگر شود.

Please follow and like us:

Leave a Reply

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
Follow by Email
YouTube
Instagram
Telegram