Articles (مقالات)

حساسیت عاطفی تعریف زن از خوشبختی

 

در بخش مطلب “ آنچه زن و مرد از هم نمیپسندند ” لیست عوامل تاثیر گذار بر کیفیت ارتباط بین زن و مرد منظور گشته است . اینکه کدامیک از فاکتور های مندرج به دیگر عوامل اولویت دارند و پر رنگ تر از سایرین در سیستم ارتباطی خود نمایی میکنند موضوع بررسی بسیاری از تحقیقات روان شناسی است .

در یکی از ایندسته از تحقیقات که در دانشگاه ویرجینیای امریکا بر روی 5000 زوج انجام شده نشان داده شده است که مهمترین فاکتور در لیست انتظارات زن از مرد ” احساس آمیختگی عاطفی ” است که خود نمایی میکند . به اعتقاد این پژوهش “تعریف خوشبختی ” در زن ، در داشتن همسری خلاصه میشود که به نوعی نزدیکی عاطفی در زندگی از خود نشان دهد.

قابل پیش بینی است که در سپری کردن زندگی و انجام امور آن در سایه مردی که همیشه برای صحبت و مشاوره آمادگی دارد و به نوسانات هیجانی و عاطفی همسر عنایت ویژه مبذول میدارد بسیارراحت تر بوده و میزان مشکلات خانوادگی و نرخ طلاق در ایندسته از ازدواج ها بسیار کمتر دیده میشود.

ولی آنچه به عنوان نتایج جانبی تحقیق برای روانشناسان تعجب بر انگیز بود این بود که داده های تحقیق نشان دادند زنانی که شغل خارج از منزل ندارند بیش از زنان شاغل در زندگی احساس خوشبختی میکردند ! و البته این در مورد زنانی صادق بود که شوهراز در آمد قابل توجهی بر خور دار بود و از طرفی نیز حساسیت عاطفی لازم را در زندگی مشترک مبذول میداشته است .

زنان شاغل با اینکه خود اضافه کننده و گارانتی کننده امنیت اقتصادی خانواده میتوانند باشند لیکن تا زمانی که خلا امنیت عاطفی در کانون خانوادگی سایه گسترده است ، امنیت اقتصادی جایگاه و اهمیت خود را از دست میدهد و گر چه مشکل مالی وجود ندارد لیکن زن خود را خوشبخت احساس نمیکند . از این روست که حتی در خانواده ای که زن شاغل نباشد تا زمانیکه انرژی عاطفی در خانه در جریان است فشار اقتصادی نمیتواند ریشه های خوشبختی را بخشکاند.

Please follow and like us:

Leave a Reply

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
Follow by Email
YouTube
Instagram
Telegram