Articles (مقالات)

مشکلات جنسی بعد از زایمان

بنا بر نتایج تحقیقات مندرج شده در ژرنال کلینیکال نرسینگ ، مشکلات جنسی در عده ای از مادران بعد از زایمان ماندگار است . به ادعای پژوهشگران حتی بعد از گذشت یک سال اززمان زایمان ، از هر سه زنی یک زن هنوز از درد هنگام مقاربت در رنج است و بیش از نیمی از مادران به نوعی از یکی از انواع مشکلات جنسی شکایت مند میباشند .

مطالعات انجام پذیرفته حاکیست 55% از مسائل مادران پس از زایمان مربوط به مشکلات جنسی متعاقب زایمان است که این درصد در مقایسه با سایر مشکلات مادران رقم بالایی به شمار میرود در حالیکه مشکلات دیگر بدنی مانند تکرر ادرار رقم 37 % رابه خود اختصاص داده اند .

در این رابطه از سن و نژاد به عنوان دو فاکتور تاثیر گذار در کم و کیف مشکلات جنسی مربوط به زایمان یاد شده است . زنان سفید از سلامت بدنی بهتری نسبت به زنان آسیایی بهره مند بودند و زنان مسن تر ، زنانی که دوره زایمان طولانی تری میداشتند و نیز زنانی که بچه های درشت دنیا آورده بودند ، مشکلات جنسی بیشتری را گزارش کرده بودند.

از دیگر عوامل تاثیر گذار در مشکلات جنسی مربوط به زایمان باید به متد و نحوه زایمان اشاره نمود. تحقیقات انجام شده مؤید آنند که مادران سزارینی کمترین تجارب نا خوشایند جنسی را داشته و تنها 19% از آنها دچار مقاربت دردناک شده بودند . مادرانی که به شکل طبیعی فرزند خود را دنیا آورده بودند 34% و مادرانی که با وسایل کمکی و یا فورسپس زایمان کرده بودند 36% با مشکل مقاربت دردناک دست و پنجه نرم میکردند.

غیر از تغییرات بدنی که متعاقب فرایند زایمان دستگاه تناسلی زن بدان دچار گشته و کم و کیف رابطه جنسی را تحت تاثیر خود قرار میدهد از جمله زمینه های روانی و محیطی که رفتار جنسی زن را بدنبال مادر شدن دستخوش تغییر میکند ، بیخوابی های شبانه ، خستگی روزانه ،اضطراب انجام مسئولیت جدید مادری ،مراقبت از فرزند ، محدود شدن رفتار های رمانتیک سابق و ترس از حاملگی مجدد میباشد.

Please follow and like us:

Leave a Reply

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
Follow by Email
YouTube
Instagram
Telegram