Articles (مقالات)
حاملگی و سکس

حاملگی و سکس

حاملگی و سکس

دوران حاملگی از جمله دوره هایی در زندگی انسان است که برای بسیاری رفتار جنسی دستخوش تغییراتی میگردد.شرایط خاص بدنی ومشغولیت جدید ذهنی مادر بعضا رفتار جنسی او را تحت تاثیر خود قرار میدهد اگر چه در بسیاری از روابط زناشویی دوران حاملگی محدودیت هایی در فرایند رفتار جنسی آنها ایجاد میکند لیکن هیچگونه مدرکی دال بر مضر و یا خطرناک بودن سکس در دوران بارداری موجود نیست و چنانچه وضعیت جسمانی مادر به صلاحدید متخصصین طبیعی گزارش شده باشد انجام رفتار جنسی بلا مانع است.

حاملگی تا اندازه ای در کم و کیف رابطه جنسی تاثیر گذار است و واکنش افرادبه انجام رفتار جنسی بسیار جنبه فردی پیدا میکند. بعضی مادران در پی تغییرات هورمونی در دوران بارداری ، خود را بسیار راغب تر به برقراری رابطه جنسی میبنند. گاه به خاطر افزایش جریان خون در ناحیه لگنی ، زن از ارگاسم بیشتر و قوی تری میتواند برخوردار گردد . از سویی نگرانی مصرف داروهای ضد بارداری از بین رفته و ارتباط جنسی بدون دلواپسی از امکان حاملگی میتواند ادامه یابد . قطع شدن پرید و رهایی از درد ها و درد سر های قاعدگی خود امکان وسیتعتری برای برقراری رابطه جنسی برای زوجین بوجود میاورد.برای عده ای از مردان نیز شرایط خاص بدنی مادر و اضافه شدن وزن ، مطلوب و مشوق ارتباط جنسی بیشتر است .

از طرف دیگر برای عده ای از مادران این تغییرات هورمونی ، بدنی ، و روانی پیامدهای منفی در روند ارتباط جنسی آنها میگذارد و کنار آمدن با آنها برای زوجین مشکل میباشد. در هر حال آنچه در نظر داشتن آن مهم است این میباشد که حاملگی محدودیتی برای انجام رفتار جنسی ایجاد نمیکند و چنانچه شرایط بدنی زن در طول دوران حاملگی با مشکل خاصی روبرو نباشد داشتن رابطه جنسی بلا مانع به نظر میرسد. تنها توصیه متخصصیین زنان و زایمان به زنان باردار پرهیز از سکس در هفته های آخر حاملگی است که به منظور پیش گیری از خطرات احتمالی دوری از برقراری رابطه جنسی خصوصا در هفته آخر حاملگی را گوشزد میکنند.

علی رغم باور شایع متخصصین که سکس در سه هفته آخر حاملگی منجر به زایمان زود هنگام و تولد جنین زود تر از موعد مقرر میشود ، مطالعات دانشگاه اوهایو امریکا نتیجه ای کاملا مخالف این ادعا را نشان داده است . بر اساس این تحقیقات مادرانی که در سه هفته آخر حاملگی از نظر جنسی فعال بوده اند زایمان پیش رس نداشته و معمولا فرزندخود را در هفته 39.9به دنیا میاورند و این در حالیست که مادرانی که در 3 هفته آخر بارداری ازسکس پرهیز کرده اند فرزندان خود را در هفته 39.3 به دنیا آورده اند.

لیکن چند نکته در رابطه با رفتار جنسی در طول دوران حاملگی وجود دارد که بنا به شرایط بدنی هر زنی در نظر گرفتن آنها لازم به نظر میرسد:

به دلیل افزایش حجم شکم و سنگینی جنین در ماه های آخرانجام رفتار جنسی در بعضی پوزیشن ها مشکل زا میتواند باشد

به دلیل افزایش جریان خون در ناحیه لگن گاه دستگاه تناسلی حساس شده و تحریک این ناحیه برای عده ای از زنان خوشایند نمیباشد

سینه ها در طول دوران حاملگی افزایش حجم پیدا کرده و گاه بسیار حساس میشوند

تغییرات هورمونی و افزایش وزن و نیز دلنگرانی های راجع زایمان و …از عواملی میتوانند باشند که کیفیت رابطه جنسی را تحت تاثیر خود قرار دهند.

Please follow and like us:

Leave a Reply

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
Follow by Email
YouTube
Instagram
Telegram