Articles (مقالات)

کاهش هورمون جنسی مردان پس از ازدواج

تستسرون هورمون جنسی است که درمردان در بیضه ها تولید شده نقش مهمی در ایجاد صفات ثانویه جنسی مانند رشد موی بدن و صورت ، بم شدن صدا و رشد عضلات دارد. از سویی میزان تستسترون در بدن با میل جنسی و نیزتمایل به انجام رفتارهای رقابتی و پرخاشجویانه مرتبط است.

آنچه توجه محققین دانشگاه هاروارد امریکا را به خود معطوف داشته بررسی تفاوت میزان تستسترون قبل و بعد از ازدواج بوده است . نتیجه مطالعات نشان داده اند میزان تستسترون در افراد مجرد بالاتر از متاهلین است و با شروع زندگی مشترک از میزان ترشح این هورمون کاسته میگردد. گویا با انجام فرایند جفت گیری نیاز فرد به دنبال جفت رفتن و رقابت برای بدست آوردن جفت و نیز آمیزش با دوستان دوران تجرد و همچنین ریسک پذیری و انجام کارهای خطرناک از بین رفته و فرد آمادگی بیشتری برای در خانه ماندن و انجام فرایند” پدری ” از خود نشان میدهد. جالب تر اینکه تحقیقات نشان داده اند درمردانی که دارای فرزند هستندهنگامی که آنها فرزند خود را در آغوش میگیرند میزان تستسترون بدن آنها پایین میاید !

با اینکه تستسترون ویژگی های مردانه را در ذهن متداعی میکند لیکن در زن هم با درصدی کمتر از مردان تستسترون موجود میباشد و تخمدانها و غدد فوق کلیوی به ترشح آن مبادرت میورزند. در زن نیز تستسترون نقش مهمی در میل و رفتار جنسی داشته و در شکل گیری بافت عضلانی و استخوان بندی بدن تاثیر گذار است .

به منظور بررسی ارتباط بین سطح تستسترون و میزان تفاهم زوجین ، تحقیقات دانشگاه پن ستیت نشان داده اند که ازدواج هایی که در آنها زنان میزان تستسترون بالاتری از همسرانشان داشته اند ، موفق تر ارزیابی میشوند . به این معنا که زنانی که تستسترون بالاتری نسبت به شوهرانشان داشتند ساپورت اجتماعی بهتری برای همسر خود مهیا میکرده و در فعالیت های اجتماعی مصمم تر رفتار می کردند ( نسبت به زنانی که تستسترون کمتری از همسران خود داشتند ) و در حل مشکلات زناشویی مردانی که تستسترون پایین تری نسبت به همسران خود داشتند ، مثبت تر عمل کرده بهتر میتوانستند به راه حل و نتیجه گیری در مباحث خانوادگی برسند ( در مقایسه با مردانی که تستسترون بالاتری از همسران خود داشتند ).

Please follow and like us:

Leave a Reply

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
Follow by Email
YouTube
Instagram
Telegram