Articles (مقالات)

یائسگی در مردان

امروزه کمتر کسی است که با کلمه منوپاز در زنان ناماًنوس بوده ،با علائم یائسگی که در این مرحله از زندگی زنان ، بر آنان حادث میگردد آشنا نباشد. نشانه هایی چون طپش قلب ، هات فلش یا گر گرفتگی ، تغییرات خلقی ، بی نظمی قاعدگی در محدوده سنی 50-45 آهسته آهسته زن را به مرحله جدیدی از زندگی رهنمون میسازد که در آن امکان باروری کم و نهایتاً از بین میرود . اگر چه قطع قاعدگی در زن دلیل مشخص و مبرهنی است که نشان میدهد زن به طور حتم یائسه گشته امکان بارور شدن از بین رفته است ،لیکن در مرد عدم توانایی در بارور سازی فاقد شکل ثابت و زمان معین میباشد.

اندروپاز به مرحله ای از زندگی مرد گویند که به همراه کاهش در تولید هورمون تستسترون ، تغییرات جسمی ، روانی ، جنسی را فرد تجربه گر میشود که کیفیت و شدت این تغییرات بنا بر شرایط ارثی ، محیطی در افراد به گونه های مختلف عارض میگردد.

تغییراتی که از ورود مرد به مرحله یائسگی خبر میدهند عبارتند از :

کم شدن مو در ناحیه سر ، زیر بغل و شرمگاهی ، کاهش بافت عضلانی ، کوچک شدن بیضه ها ، کم شدن تعداد اسپرم ها ، کاهش میل جنسی ، تغییرات خلقی ، عرق شبانه ، افسردگی ، خستگی عمومی ، پوکی استخوان ، خشکی پوست ، افزایش تراکم چربی ، ناتوانی در ایجاد و یا حفظ نعوظ

چنانچه ذکر شد مجموعه این علائم یکباره و در همه افراد عارض نمیگردد و بنا بر میزان تاثیر متغیرهای جانبی ، افراد با سرعت های متفاوتی سراشیبی افول تستسترون در بدن را تجربه میکنند . شرایط کاری ، عوامل اقتصادی ، میزان استرس روزانه ، طلاق یا ازدست دادن همسر، رژیم غذایی ، ورزش و… از جمله زمینه هایی میباشند که در کم و کیف پدیده یائسگی در مردان نقش بازی میکنند. بنابراین جای تعجب نیست که برخی مردان در سنین پایین تر به شکل پیش رس به استقبال دوره یائسگی روند در حالیکه پاره ای دیگر، حتی در 80 سالگی توانایی بچه دار شدن داشته و تاثیرات تقلیل هورمون تستسترون در آنها به آرامی جای پا ی خود را منقوش کرده باشد .( مثال این مدعا کمدین معروف چارلی چاپلین میباشد که در 73 سالگی صاحب آخرین پسرش کریستوفر شد ) .

آنچه مسلم است اینکه میزان ترشح تستسترون که در دوران بلوغ به حد اکثر امکان ، ارتقاء میابد و تظاهرات مردانه را در ابعاد بدنی و روانی جنسی درنوجوان پسر مسبب میگردد ، بعد از ورود به دوره میانسالی رفته رفته کاهش یافته و نهایتاً توانایی بارور سازی کم و علائم مردانگی نقصان میابد. در این راستا به موازات کاهش تستسترون در مرد تا اندازه ای افزایش استروژن ( هورمون زنانه ) را داریم که در مرد افزایش میابد . لذا قابل انتظار است که رفته رفته در باب حالات و روحیات شخصی ، به نوعی رفتار های خانواده محوری ، حضور در خانه و مشارکت در انجام امور منزل ، کمک در نظافت و آشپزی ، مراقبت از فرزندان یا نوه ها در تاریخچه رفتاری فرد نقش میگیرد اموری که تا قبل از این به دلایل اشتغال کاری و تمرکز عمده بر فعالیت های خارج از منزل کمتر بدان همت گماشته شده است. به موازات این تغییرات که ریشه در تاثیرات شیمایی و هورمونی بدن دارند نوعی حساسیت عاطفی نیز ضمیمه این مجموعه میگردد که در برخی لطافت روحی (نگاه به گل و بوییدن آن…)، تقدس ( معنا جویی و هدف بخشی به زندگی ) یا لذت جویی لجظه ای در باب آنچه همیشه در سنین پیشین آرزوی آنرا داشته که انجام دهد در صدد محقق کردن بر آید ( ماشین اسپورت ، لباس رنگی ، لذت جنسی ، معشوقه پنهان …….) و در برخی دیگر زود رنجی و افسردگی را در پی خود دارد.

در بخش مربوط به تغییرات جسمانی ، در کنار تجربیاتی چون چاقی و ریزش مو و چروک صورت و … مهمترین عنصر قابل توجه برای مرد کاهش توانایی جنسی یا ناتوانی در ایجاد و یا نگهداری نعوظ میباشد . از آنجایی که آلت تناسلی به عنوان سمبل مردانگی نقش ویژه ای در حیات جنسی مرد ایفا میکند بدنبال کاهش تستسترون فرد شاهد کوچک شدن بیضه ها ، کاهش میل جنسی و ناتوانی های پراکنده جنسی میگردد که بار روانی این موضوع بسیار سنگین تر از واقعیت موجود میباشد که خود این امر در تشدید اضطراب حاصله تاثیر گذار است. چرا که برای برخی مردان پایان دوره باروری پایان مردانگی قلمداد میگردد.

بنا براین ، خیل عظیمی از مردان در این دوره از زندگی خود با اضطراب پنهانی همواره دست و پنجه نرم میکنند که خود نیز از حضور یا حتی علت آن بی اطلاع میباشند . علاوه بر اینکه موضوع اندورپاز پدیده نوینی در مباحث و تحقیقات علمی است که به تازگی نظر متخصصین را به خود جلب کرده و لذا اطلاعات اندکی در سطح جامعه به شکل کتب و مجلات موجود میباشد، از سویی مردان نیز در مقایسه با زنان کمتر به علائم و نشانه های بدنی روانی خود حساسند و شاهد این مدعا نیز تعداد اندک مراجعه کنندگان مردی است که در اتاق های انتظار پزشکان حضور پیدا میکنند و عموماً بیشتر مراجعه کنندگان به مراکز درمانی را زنان تشکیل میدهند.

لیکن دریافت این واقعیت نباید مردان جامعه را در انجام مسئولیتی که برای بهینه سازی سلامت بدنی – جسمی – جنسی خود دارند غافل سازد.معمولاً توصیه گردیده است که همانگونه که برای ورود به دوران بلوغ هر اندازه با علائم و پیش آگهی ها پیامدهای بدنی – روانی- جنسی این دوره آشنا باشیم بهتر با متعاقبات این دوره کنار آمده برخی نوسانات رفتاری برای اطرافیان نیز قابل درک میگردد ، بر کلیه مردان است که پیشا پیش از تغییرات کاهش تستسترون در بدن و پیامد های آن آگاهی یافته زیر نظر پزشک میزان تستسترون موجود در بدن ، زیرنظر روانشناس تغییرات خلقی روحی و زیر نظر سکس تراپیست کم و کیف رابطه جنسی و چگونگی زندگی جنسی ، را مونیتور کرده راهنمایی های لازم را کسب نمایند.

معمولاً به کلیه مردانی که در آستانه ورود به این مرحله از زندگی خود هستند ویا در حال سپری کردن آن میباشند در خصوص مراقبت از دستگاه تناسلی و اسپرم رعایت نکات زیر توصیه میگردد :

نکته اول : تعداد دفعات برقراری ربطه جنسی را افزایش دهید . محققین بر این باورند که تلاش در بالا بردن تعداد دفعات رابطه جنسی در افزایش تعداد اسپرم ها و همچنین بالابردن کیفیت آن نقش به سزایی دارا میباشد.

نکته دوم : لپ تاپ ها را از خود دور سازید . قراردادن لپ تاپ بر روی پاها به مدت طولانی به واسطه تولید حرارت نامناسب سلامت اسپرم ها را به خطر میاندازد.

نکته سوم : میزان استفاده از تلفن همراه را کاهش دهید . تحقیقات نشان داده اند که به موازات افزایش میزان استفاده از تلفن های همراه احتمال آسیب به اسپرم فزونی میابد علی الخصوص چنانچه بیش از 4 ساعت در طی شبانه روز از آن استفاده گردد.

نکته چهارم : دستگاه تناسلی را خنک نگهدارید. گرما قاتل اسپرم است لذا به منظور کاهش دمای دستگاه تناسلی از پوشیدن لباس های زیر تنگ و همچنین شلوارهای جین چسبان حتی المقدور خودداری ورزید. علاوه بر آن از هات تاب و سوناهای گرم به مدت طولانی امتناع کرده استفاده از تشک و لحاف برقی را نیز به حداقل برسانید .

نکته پنجم : از انداختن پاها بر روی هم به مدت طولانی اجتناب کنید . چنانچه مدتی در حالت نشسته قرار داشته اید برخیزید و حرکتی به بدن خود دهید . تحقیقات نشان داده اند رانندگان تاکسی بیش از سایرین از کمبود تعداد اسپرم شکایت دارند که وضعیت کاری این دسته از افراد خود بیانگر علت احتمالی این ناخرسندی میتواند باشد.

نکته ششم : میزان مصرف براکلی و کلم را در برنامه غذایی خود فزونی بخشید . ضمناً از مزایای اسپرگوس نیز نباید غافل شوید.

نکته هفتم : در مورد مصرف ویتامین با پزشک خود مذاکره کنید . تحقیقات موید آنند که کیوتن ، ویتامین ای ، ویتامین سی . سلنیوم نقشی بس ارزنده در بالابردن کیفیت و نیز حرکت اسپرم ها میتوانند داشته باشند. بهره وری از :

DHEA, Melatonin,Gingko, Saw palmetto, St.John worh,

نکته هشتم : صدف زیاد بخورید . صدف نه تنها نقش بالابرندگی میل جنسی دارد بلکه به دلیل داشتن زینک سبب افزایش تعداد اسپرم ها نیز میشود.

نکته نهم : دندان های خود را بطور مرتب تمیز نگاهدارید . در یکی از تحقیقات نشان داده شده است که بین عفونت لثه و کم بودن تعداد اسپرم در مرد رابطه وجود دارد.

نکته دهم : مراقت وزن خود باشید . سعی کنید همواره لاغر باشید چرا که در هر 25 پوند اضافی در بدن 10 درصد احتمال ناباروی در مرد افزایش میابد. فعالیت مرتب فیزیکی روزانه همواره توصیه میگردد.

نکته یازدهم : ترک دخانیات و به حد اقل رسانیدن مصرف مشروبات الکی

نکته دوازدهم : پرهیز از شرایط استرس زا در زندگی و پیگیری آرامش روانی

شاد پیروز باشید و شعار همیشگی را در گوش که :” سکس بهتر ، زندگی بهتر “

Please follow and like us:

9 thoughts on “یائسگی در مردان

  • Author gravatar

   سپاسگزار از اطلاعات گرانبهاتان ما در ایران این مسایل را اصلا نمی دانیم اخر زندگی ما تازه ان دنیا شروع می شود نه این دنیا.

  • Author gravatar

   واقعا ممنونم. منم بی اطلاعع بودم.

  • Author gravatar

   کمال خرسندی است که در چنین موقعیتی ، جسورانه دست به اقدامی روشنگرانه زدید

  • Author gravatar

   ازشما سپاسگزارم که با آگاهی بخشیدن به زنان ومردان از جدایی ناخواسته آنان جلوگیری نموده اید

  • Author gravatar

   سپاسگذار استاد فرهیخته دکتر محبی بزرگوار =اگر زحمتی نیست دوسئوال-آیا مصرف داروهای ضد افسردگی (البته زیر نظر پزشگ ) بر ناتوانی جنسی تاثیرگذار است تاچه حد=آیا بانوان یائسه از لذت جنسی بهره مندند تا چه حد آیا تمایل ارتباط جنسی دارند؟وچگونه و با این افرادرفتاری داشته بهشیم آیا همسران با این افراد رابطه جنسی نداشته باشند باعث آزرده گی عاطفی آنان میشویم سپاس از زحماتتان.

   • Author gravatar

    با سلام خدمت شما ، مصرف ” برخی” دارو های ضد افسردگی دارای عوارض جانبی بر کنش جنسی میباشد با مشورت با پزشک خود میتوانید درخواست نوع ویژه ای از داروهای ضد افسردگی را داشته باشید که تاثیرات کمتری بر کنش جنسی دارا میباشند .
    بانوانی که به یائسه گی رسیده اند چناچه مشکل هورمونی در کار نباشد ، معمولاً نباید کاهش فاحشی در تمایلات جنسی تجربه کنند . توصیه بر این است که با اتخاذ رژیم جنسی ویژه به افزایش میل و رفتار جنسی خود کمک نمایند
    پر واضح است خداحافظی جنسی با این همسران نتایج روانی جنسی مناسبی در پی نخواهد داشت لذا توصیه میگردد با بکار گیری مفاد رژیم جنسی جدید ، با افزایش میل جنسی در همسر کمک شود

  • Author gravatar

   از اقدام جسورانه اتان که باعث اطلاع رسانی حکیمانه ما شده اید کمال تشکر را داشته و آرزوی موفقیت در راه ترویج علم پزشکی و سلامتی و بهروزی در زندگی اتان را دارم.

  • Author gravatar

   سپاسگزار از مطالب مفید و علمی شما

Leave a Reply

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
Follow by Email
YouTube
Instagram
Telegram