Articles (مقالات)

هفته هم جنسگرایی

هفته هم جنسگرایی

همه ساله کشور کانادا و شهر تورتنو از24 ماه جون تا 3 ماه جولای پذیرای افرادی است که تحت عنوان هم جنسگرا ، دو جنس گرا و نیز دگر جنسیت جو ، از سراسر دنیا به این شهر آمده تا هفته ” گی پراید ” را در کنار یکدیگر جشن بگیرند.هدف این گرد هم آیی که از سال 1981 به شکل سالیانه و رسمی در شهر تورتنو کانادا برگزار میشود بزرگداشت ” پذیرش تفاوت گرایشات جنسی ” در میان انسانهاست . منظور از هم جنس گرایی یا ” هموسکچوآلیتی ، تمایلات زیبایی شناختی ، عشق و رابطه عاطفی و برقراری رابطه جنسی با همگون است . چنانچه ویژگی های مذکورهم به همگون و هم غیر همگون متمایل باشد ” دو جنس گرا ” و یا ” بای سکچوآل ” نام گذاری میگردد . افرادی که از هویت جنسی خود رضایت نداشته و مایل به تغییر جنسیت خود باشند ، ترانس جندر یا ” دگر جنسیت جو ” لقب میگیرند. این مجموعه تمایلات مرد به مرد ، زن به زن ، مرد به مرد و زن ، زن به مرد و زن و نیزتمایلات جنسی در ترنس ها با حروف اختصاری ” ال – جی – بی – تی ” که مخفف کلمات انگلیسی ” لزبین – گی – بای سکچوآل و ترانس جندر “است نشان داده میشوند . پدیده ” تمایل به برقراری رابطه جنسی با هم جنس ” هر چند سالیانی طولانی است که در نهانخانه حافظه تاریخی روابط جنسی بشر جای داشته است لیکن به تازگی است که در محافل عمومی از طریق فعالیت های هنری – ادبی – سیاسی – اجتماعی انجمن ها و ارگان های مختلفه موجودیت آن مورد تاکید قرار گرفته است. تلاش فعالین نهادهای هم جنس گرایانه و نیز ترانس ها ، مبتنی بر احقاق حقوق حقه ای است که به مثابه سایر اعضای جامعه میبایست شامل حال این گروه از اقشار جامعه گردد. حقوقی چون : ازدواج ، فرزند پذیری، بهره مندی از شرایط مساوی کاری و مشارکتهای سیاسی – اجتماعی از جمله مطالبات مطرح شده میباشد.

چنانچه میدانیم تنها فرم پذیرفته شده انجام رابطه جنسی در باورهای فرهنگی مذهبی جوامع ، برقراری رابطه جنسی با جنس مخالف است و هر گونه تخطی از انجام این قانون پیامدهای سخت و نا خوشایند ی را به همراه دارد که تحمل آن ، خود تولید گر فشارهای روانی – رفتاری در فرد شده بعضاً مشکلات روانی – خانوادگی و اجتماعی را برای فرد به همراه میاورد. امروزه با درک و شناخت بهتر اذهان عمومی و نیز کادر بهداشتی جوامع از موضوع هم جنس گرایی و نیز تغییر جنسیت جویی تلاش میشود تا هر چه بیش از پیش به سلامت بدنی و روانی این دسته از افراد جامعه عنایت گردد .

گفتنی است کلمه ” گی ” در گویش انگلیسی به معنی ” خوشحال ” اشاره بر مردانی دارد که دارای تمایلات جنسی به هم جنس خود هستند ، لیکن دایره شمول این کلمه بیش از مردان بوده و گاه برای زنانی که تمایل به برقراری رابطه جنسی با هم جنس خود داشته باشند نیز از کلمه گی استفاده میگردد. کلمه ” لزبین ” که اشاره بر تملایلات جنسی زنان به هم جنس خود دارد از نام جزیزه ای یونانی به نام ” لسبس ” گرفته شده که گمان میرود برای اولین بار شاعره ای هم جنس گرا از این جزیره اشعار عاشقانه خود را در وصف زنی دیگر سروده است . در گویش فارسی از کلمه ” هم جنس باز ” برای تشریح نوع تملایلات جنسی افراد به همگون خود استفاده میشده است . قدر مسلم اینکه از انجایی که بافت فرهنگی مذهبی جامعه ایرانیان باور به عادی بودن تمایلات جنسی به همگون نداشته است ، استفاده از پسوند ” باز” برای تحقیر و تقبیح این رفتار بکار میرفته است . به مثابه کلمه ” کفتر باز” ، ” قمارباز” یا ” دختر باز” که همگی اشاره بر مذموم بودن این دسته از رفتار ها در میان آحاد مردم بوده است. نام انجام عمل جنسی مرد با مرد ، ” لواط ” و انجام عمل جنسی زن با زن ” مساحقه ” است. امروزه از کلمه ” هم جنس گرا” به جای ” هم جنس باز” در محاورات و مکاتبات علمی استفاده میگردد.

لازم به ذکر است هم جنس گرایی که برای سالیان متمالی در نزد مراکز بهداشتی و متخصصین امور سلامت روان ، در زمره بیماریهای روحی روانی محسوب میگشته است ، از سال 1986 از سوی موسسات معتبر تشخیص سلامت روانی ، ازلیست بیماریهای روانی خارج گشته است.

شاد و پیروز باشید و شعار همیشگی را در گوش ” سکس بهتر ، زندگی بهتر”

Please follow and like us:

1 thought on “هفته هم جنسگرایی

Leave a Reply

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
Follow by Email
YouTube
Instagram
Telegram