Articles (مقالات)
میگرن و میل جنسی

میگرن و میل جنسی

میگرن و میل جنسی

میگرن و میل جنسی

 

میگرن بیماری است که با سردردهای مداوم و سخت مشخص و تعریف میگردد. این بیماری با یک‌ نوع‌ احساس سردرد شدید و ناتوان ‌کننده‌ معمولا در یک‌ طرف‌ سر تجربه میگردد که‌ به‌ همراه‌ آن‌ علایم‌ دیگری‌ مثل‌ تهوع ‌، استفراغ‌ و مشکلات‌ بینایی میتواند ‌ همراه شده باشد.  طول حمله‌ های  این‌ سردرد می‌تواندبین  72 – 2 ساعت‌ به طول‌ بیانجامد. حملات‌ میگرن‌ در بعضی‌ از افراد ممکن‌ است‌ بطور هفتگی‌ رخ‌ دهند، در حالی‌ که‌ در بعضی‌ دیگر ممکن‌ است‌ حتی‌ یک‌ بار نیز در سال‌ رخ‌ ندهند

چنانچه میدانیم در دوره های که حملات میگرنی عارض فرد میگردند علاوه بر اینکه برنامه های روتین کاری و زندگی اجتماعی فرد تحت تاثیر قرار میگیرد ، کیفیت زندگی جنسی  این افراد نیز خالی از تغییر نمیباشد  .  صرف نظر از پیامدهای جنسی سردردهای میگرنی آیا در باب  میل جنسی ، در افرادی که کراراً دچار حملات سردرد میگرنی مبشوند در مقایسه با سایر افراد تفاوتی وجود دارد و به عبارتی این دسته از افراد میل جنسی کمتر یا بیشتری از دیگر افراد دارا میباشند ؟ این سوالی بود که ذهن محققین دانشگاه ویک فارست امریکا را به خود مشغول و آنان را بر آن داشته که برای کشف و بررسی این ارتباط دست به کار آزمایشی زنند . بدین منظور جمعیت آماری 68 نفره از ایالت شیکاگو انتخاب و از طریق پرسشنامه میزان میل جنسی انان مورد سنجش قرار گرفت . این افراد  یک جمعیت جوان 24 ساله بودند که در یک سال گذشته چیزی معادل حد اقل 10 مورد سردرد را تجربه کرده بودند .  لازم به ذکر است پیش از انجام فرایند تحقیق ، نوع سردرد این افراد ( میگرنی یا عصبی )  مشخص و سپس پرسشنامه 14 موردی در باب سنجش میل جنسی به آنها داده شد.

نتیجه این بررسی نشان داد که بطور کلی مردان مورد تحقیق 24 درصد بیش از زنان میل جنسی از خود نشان داده اند. از سویی افراد مبتلا به میگرن 20 درصد بیش از افرادیکه صرفاً سردردهای عصبی داشتند با میل جنسی بالا مواجه بودند.

به باور دکتر هول مدیر این پژوهش در تفسیر این نتیجه گیری میتوان گفت از آنجایی که  بین میزان سروتونین و میل جنسی ارتباط موجود است و با بالا رفتن میزان سروتونین در مغز میل جنسی کاهش میابد درمورد سردردهای  میگرنی چون افراد مبتلا به میگرن با کمی سروتونین در مغز مواجه میباشند لذا میتوان پیش بینی نمود که لاجرم میل جنسی در این دسته از افراد بایستی بالاتر از سایرین باشد

مبادا  فکر  کنیم چون  میل جنسی در افرادی که با مشکل میگرن دست و پنجه نرم میکنند بالاتر است لاجرم  انجام رابطه جنسی در دوره های تجربه های میگرنی تهی از تغییر است.  چنانچه میدانیم برای برخی از مبتلایان به سردردهای میگرنی، حساسیت لمسی عارض میگردد بدین مفهوم که فرد به تجربه های پوستی  واکنش نشان داده نه تنها اشتیاقی برای آغوش از خود نشان نمیدهد بلکه لمس بدنی در او احساس بیزاری تولید میکند . قابل پیش بینی است که در چنین شرایطی انجام رابطه جنسی که در آن لمس بدنی پیش درامد آن میباشد برای برخی از افراد ناخوشایند ارزیابی گردد .

مقوله حساسیت های حسی در بیماران مبتلا به  سردردهای میگرنی به حساسیت پوستی محدود نگردیده در دسته دیگری از افراد ، حساسیت های بویایی یا صوتی بوجود میاید که فرد را مجبور به انزوا کرده تا جاییکه گوشه خلوت گزیدن و در محلی تاریک و ساکت ساعاتی در خواب رفتن بهترین راه رهایی از سردرد به نظر میرسد.

فرایند انجام رابطه جنسی در بیماران مبتلا به سردردهای میگرنی مقوله ای مناقشه انگیز است برخی از محققین بر این باورند که رسیدن به خوشنودی جنسی پیرو انجام رابطه جنسی میتواند در تسکین سردردهای میگرنی یاری رسان باشد و این واقعه به دلیل افزایش میزان سروتونین یا هورمون شادی افرین در بدن میباشد که احساس ” سرخوشی ” و آرامش به فرد هدیه میکند از سویی ترشح اندورفین پیرو رسیدن فرد به مرحله ارگاسم موجبات تخفیف درد را در بدن ایجاد میکند از این رو اگر دردی در بخشی از ارگان های بدن وجود داشته باشد افزایش اندورفین سبب کاهش درد در بدن میگردد از این رو میتوان پیش بینی نمود که با رسیدن به خوشنودی جنسی در حین انجام رابطه جنسی میتوان به نوعی از رنج سردرد رهای جست . رویکرد تحقیقی دیگری بر این مدعاست که سکس به مانند انجام یک حرکت ورزشی است ودر این راستا رسیدن به خوشنودی جنسی ضربات ناخوشایند چکش مانند مویرگ های مغز را بالا برده و مانع رسیدن فرد به خوشنودی جنسی میتواند باشد.  این درحالیست که فشارهای نامتعارف بر بخش هایی از گردن ، سر یا کمر در شکل گیری یا تولید سردردهای میگرنی بدون تاثیر نیست

  لازم به ذکر است بخشی از سردردها در حین انجام رابطه جنسی متحقق میگردند که به سردردهای جنسی موسوم میباشند.  سردردهای جنسی  یا به تدریج در طول رابطه جنسی رو به فزایندگی میابد یا پیش از رسیدن به خوشنودی جنسی متجلی میگردد در حالی که در دسته ای از افراد دقیقاً در لحظه ارگاسم تجربه میشود. از این رو میتوان گفت سردردهای جنسی در سه گروه طبقه بندی میگردند : در نوع اول  سردردها معمولاً دو طرفه ( دوطرف سر ) بوده که تدریجاً با بالارفتن برانگیختگی جنسی شدت میابد این نوع سردرد با سردردهای عصبی دارای مشابهت میباشد . نوع دوم سردردهای جنسی سردرد هایی هستند که حالت انفجاری و ناگهانی داشته و به شکل ضربه ای یا طپش دار پیش از رسیدن به خوشنودی جنسی یا در لحظه ارگاسم تجربه میگردند.  گفتنیست این سردرد ممکن است تا ساعت ها ادامه داشته باشد در وصف این نوع از سردردها گفته شده که گویی صاعقه ای زده میشود که باعث میشود تمامی توجه فرد به آن جلب گردد.  یکی از افرادی که به این نوع از سردرد جنسی مبتلا میباشد در شرح حالتی که ضمن انجام سکس بدان دچار میگردد میگوید : ناگهان درد بسیار زیادی پشت سر مرا در خود میگیرد به گونه ای که فکر میکنی کسی از پشت سر ضربه ای با چکش بر سرم وارد ساخته است .  در نوع سوم سردردهای جنسی ، سردردهای وضعیتی هستند که فرد احساس درد در ناحیه گردن و سر بعد از رسیدن به ارگاسم را تجربه میکند. این درد ممکن است از متوسط تا شدید توسط افراد ارزیابی گردد. در برخی افراد زمانیکه حالت سرپا یا ایستاده به خود میگیرند این درد شدیدتر از زمانیکه دراز کشیده اند اتقاق میافتد. که شاید بدلیل نشت داخلی مایع نخاعی رخ میدهد لذا در وضعیت ایستاده که مغز با افت این مایع مواجه میشود احتمال دچار  شدن به آن بیشتر میشود.

شاد و پیروز باشید و شعار ما را در گوش که  : ” سکس بهتر ، زندگی بهتر “

مریم محبی

سکسولوژیست

www.maryammohebbi.com

Voice mail : 818-732-1622

Tel: 905-597-1622


Please follow and like us:

Leave a Reply

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
Follow by Email
YouTube
Instagram
Telegram