Articles (مقالات)

سکس در دنیای پیش از تاریخ

 سکس در دنیای پیش از تاریخ

 تا 3000 سال قبل از میلاد  یا شروع تاریخ مکتوب بشر ، شواهد بسیار اندکی در خصوص کیفیت رابطه جنسی  بین انسانها  در اسناد تاریخی موجود است .  آنچه محتمل به نظر می رسد اینکه  انسان در دوره های پیشین درروابط بین فردی بسیار بی قاعده عمل میکرده است اما با شروع زندگی غار نشینی یعنی در حدود ربع میلیون سال قبل ، رفته رفته روابط  ، فرمتی خانواده محور به خود میگیرد. هنوز مدرک مستندی در دست نیست که نشان دهد که انسان  در این دوره از نقش خود درامر تولید مثل با اطلاع بوده باشد لیکن این عدم آگاهی با شروع  دوره کشاورزی یعنی ده هزار سال قبل از میلاد از میان رفته  تاثیری ژرف بر روند زندگی انسان بر جای میگذارد.فعالیتهای کشاورزی سبب میشود  احساس مالکیت در انسان متبلور گردد و  متعاقب آن  در رفتار بین فردی بکار گیری مفهومی چون” پسر من ” طبعا می بایستی  یادر آور مادری نیز باشد که با مفهوم  کودک گره خورده است .  در طی انقلاب نیولیتیک بواسطه دسته ای از وقایع همزمان در حالی که ذهن نوع مرد به ساختن ابزار و اکتشاف مشغول بود ذهن  زن  به  تهیه ضروریات زندگی پرداخت و به واسطه این تغییرات ژنتیکی تفاوت نوع تفکر در دو جنس شکل گرفت. قبل از انقلاب نیولیتیک زن و مرد بنظر می رسد در موقعیت اجتماعی مشابهی بسر می بردند لیکن درطی همین دوره رفته رفته مرد به منبع عظیمی از اطمینان به خود دست یافت که  شالوده برتری او را بنا نهاده واز آن پس انسان در هنگام  ثبت وقایع خود اذعان نمود که مرد برتر است.

آغاز راه

در سال چهار هزارو چهار قبل از میلاد دقیقا ساعت نه صبح ، بیست و سوم اکتبر، خدا انسان رادر ذهن خود خلق کرد خدا ابتدا در ذهن خود ، مرد را و سپس  ( در عمل )هر دوی آنانرا خلق کرد”.

  سال ، روز و ساعت خلق در انجیل ذکر نشده است اما در قرن هفدهم پس از تحقیقات جانفرسا ، عالمین معاصر بر آن شدند تا این حقیقت مکتوب را بپذیرند که  اطلاق یک تاریخ مشخص به خلقت آنرا به حقیقتی قابل پذیرش مبدل کرد.

دویست سال دیگر می بایست می گذ شت تا علمی تازه ظهور کرده  ودوره ویکتوریا در سایه یک توهم دیگر نقش ببازد.درسال 1859″  منشا انواع ” و “انتخاب طبیعی” چارلز داروین به تحریر رسید. و ازین پس و برای سالها نظریه ای در میان علما به مباحثه گذاشته شد که ذهن عوام از آن بی اطلاع بود و آن تردید در روند خلقت انسان بود .در این رویکرد انسان همانند دیگر گونه های حیات به  انواع پست تر حیوانات تنزل داده شدو در سال 1871 ” نزول انسان”  پایین ترین  گونه حیاط معرفی واز میمون به عنوان جد انسان یاد گشت.

همسر اسقف ورسستور به او گفت بهتراست تا متصور گردیم که این باور  واقعیت ندارد اما اگر واقعیت داشته باشه بیا دعا کنیم که مردم عادی آنرا نفهمند.

” اولین رابطه جنسی انسان در جایی از تاریخ به  ثبث نرسیده است” آیا فرقی هم میکند؟ در تاریخ ارتباط جنسی انسانی ، این سوال که  جد انسان ” راماپیتاکوس ” با گیبون سکس داشته است یا گوریل هیچ موضوعی را حل نخواهد کرد.

 در واقع داروین نیز پاسخ این سوال را نداشت و تحقیقات او مبنی بر  تکامل و طبیعت – وراثت و محیط – و نقش ژن ها و هورمونها تا سال 1900 یعنی بیش از بیست سال پس از مرگ او هنوز نامشخص  و بی نتیجه باقی ماند.

پوزیشن سکس

 از بررسی های تاریخی  گونه های ابتدایی بشر  اینگونه بر می آید که وضعیت  ویژه بدنی  انسان آن دوره  که در آن دستها بلند و کمر خمیده گی میداشته سبب گشته تا بشر رابطه جنسی را مشابه با حالت حیوانات در  زمان جفت گیری انجام دهد. در هنگام انجام رابطه جنسی ، جفت ماده پشت خود را به جفت نر میکرده وفرایند مقاربت به شکلی کوتاه و هدف مند انجام میپذیرفته است . آنچه درفرایند رابطه جنسی  ” رو در رو ” در انسان متحقق میگردد مشارکت  ماهیچه های اندامهای انتهایی ، بافتهای حسی ، پایه های عصبی و زاویه دخول در انجام یک تجربه حسی است که عملی شدن این شرایط در گونه های غیر انسانی ابتدایی  یا حد اقل برای جنس ماده غیر ممکن بنظر می رسد. انجام رابطه جنسی در وضعیت ” رو در رو ” بشر را با این واقعیت روبرو ساخت که در رفتار جنسی ، ارضاء جنسی  در  زن  پیرو  اتخاذ وضعیت بدنی جدید یا پوزیشن  دیگری باید انجام پذیرد  تا امکان  خشنودی جنسی در زن متحقق گردد.

با اتخاذ شیوه  جدید  مقاربت ( مقاربت  از جلو ) سلسله تغیرات دیگری نیز در کیفیت رابطه جنسی انسان آغاز شد . به عنوان نمونه  انسان ابتدایی  که رفته رفته حجم زیادی از  موی نیاکان خود را درطی سالیان دراز ازدست داده بود حال برای  جلوگیری از  اصطکاک دستگاههای تناسلی با هم در هنگام مقاربت از جلو ، دوباره خود را به رشد موهای زائد ناحیه تناسلی نیازمند دید. لذا  مجدداً موهایی در نواحی دستگاه تناسلی  هر دو جنس شروع به رویش نمود.هم زمان با  تغییر پوزیشن جنسی انسانها از وضعیت پشت به وضعیت رو در رو ، محققینی چون  دارلینگتون  نیز به بررسی کیفیت دستگاه تناسلی بشر پرداختند و در این راستا استدلالاتی مبنی بر وجود تنوع اشکال مختلفه دستگاه تناسلی در بین نژاد ها و حتی افراد انسانی ارائه نمودند . مثلا اینکه  بخش بیرونی دستگاه تناسلی زنان کالاهاری به قدری بزرگ میبوده که برای  انجام امر دخول ، عملا مرد میبایسته دارای  آلت تناسلی ” افقی شکل ” باشد تا بتواند از بافت بیرونی عبور کرده وارد مهبل گردد. که  این امر خود تاثیری منفی در علاقه مندی مردان به رابطه جنسی ” رو در رو ” ایجاد میکرده است.

اتخاذ پوزیشن ” رو در رو” نه تنها ویژگی رفتاری خاصی بود که فقط انسانها  آنرا تجربه میکردند بلکه متعاقبا سبب گشت بشر با  مقوله ای بنام ” تجاوز” دست و پنجه نرم کند  تجربه ای که  باز فقط مختص نوع انسان بود و نه جانداران دیگر . ( فرم خاص رابطه جنسی در وضعیت رو در رو امکان حرکت و فرار زن را از او سلب کرده بود ) در دنیای جانوران تنها  یک نوع خاص از عنکبوت است که به مانند انسان علی رغم میل و رضایت جنسی ماده ، رابطه جنسی را به  انجام میرساند.

به طور کلی  اتخاذ شیوه رابطه جنس از جلو توسط انسان فرایندی بود که به شکل فیزیولوژیک تنها برای او مقدور بود و در سایر گونه های جانداران تقریباً غیر ممکن  به نظر میرسید

دنباله این بحث درپست بعد…

در خاتمه متذکر میگردد به منظور  اخذ اطلاعات جنسی هرهفته بیننده برنامه تلویزیونی  ” خط قرمز ” که شنبه ها ساعت 9:30 شب از شبکه   تلویزیون های ایرانی  ” تن تیوی “پخش میگردد باشید.

شاد و پیروز باشید و شعار همیشگی را در گوش که : ” سکس بهتر ، زندگی بهتر

Please follow and like us:

Leave a Reply

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
Follow by Email
YouTube
Instagram
Telegram