Articles (مقالات)

سکس بیشتر ، مغز سالمتر

سکس بیشتر ، مغز سالمتر

امروزه بیش از پیش به وجود رابطه بین رفتار جنسی و سلامت روانی و بدنی انسانها و تاثیر مثبت سکس بر تندرستی تاکید میگردد و آنچه اعتبار این مدعا را افزونی میبخشد نتایج تحقیقات گسترده ایست که هرروزه از سوی گروه عظیم پژوهشگران علوم بهداشتی در حال انجام است . یکی از زمینه های پژوهشی که تحت نظر دو تن از اندیشمندان بنام های تری هورن ( روان شناس ) و سیمون ووتون (بیوشیمیست ) مدتهای مدید درحال تحقیق و تفحص بوده است ، بررسی عوامل موثر بر کارکرد بهینه مغز است . این دو محقق ضمن مطالعات وسیع و عمیق خود ذکر چند عامل را در ارتقاء سطح عملکرد مغز انسانها و پیشگیری از نقصان یادگیری ، مبارزه با فراموشی و افزایش قدرت حل مسائل ، برجسته نموده اند . این محققین شدیداً با این تئوری که کنش فکری انسان بعد از 17 سالگی رو به نقصان میگذارد مخالفت میورزند و معتقدند بشر اسیر دست ژنهایی که به ارث میبرد نیست و با تغییرات تغذیه ای ، رفتاری و محیطی میتوان بر تاثیرات منفی ژنها غلبه نمود . در این راستا این دو محقق ، راهکارهای زیر را به عنوان فاکتورهایی مهم در امر توانمندی مغزی ارائه نموده اند . این شاخص ها عبارتند از :
برقراری مکرر ارتباط جنسی : ازآنجایی که ضمن برقراری هر رابطه جنسی هفت تغییر شیمایی در مغز صورت میگیرد ، ما حصل این فعل و انفعالات شیمایی در مغز منجر به عملکرد صحیح تر مغزی میگردد. یکی از هورمون های مترشحه متعاقب برقراری رابطه جنسی ، هورمون اکسی توسین یا هورمون اطمینان و تعلق است که افزایش میزان آن در بدن افرادی که مکرراً رابطه جنسی برقرار میکنند آنان را در تصمیم گیری و حل مسئله و همچنین توانایی در ارزیابی صحیح اموری که نیاز به تحمل ریسک دارند ، یاریگر میتواند باشد در کنار این نکته که افزایش حس تعلق در بین زوجین به سلامت زندگی زناشویی آنان نیز کمک میکند.

مصرف شکلات تیره : بنا بر تحقیقات انجام شده مواد موجود در شکلات تیره از خستگی مغزی جلوگیری میکند. ماده شیمایی موجود در شکلات تیره موسوم به فلاوانول این امکان را برای مغز فراهم میاورد که فرایند حل مسئله با سهولت بیشتری انجام پذیرد ( از این روست که به دانش آموزان و دانشجویان توصیه میگردد که نیم ساعت قبل از امتحاناتی دشواری چون ریاضیات شکلات تیره میل نمایند ) بطور کلی شکلات تیره حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان بوده و با افزایش سهولت در انجام گردش خون و اکسیژن در مغز به کارکرد آن بهبود بخشیده از زوال عقل و فراموشی جلوگیری مینماید.
ورزش مغزی : بنا بر نتایج تحقیقات انجام شده بر روی مغز ، هر اندازه فرد درگیری ذهنی را تجربه گر باشد ، مغز گویی به مانند ماهیچه ای ورزیده تر میگردد. حل کردن جدول یا درست کردن پازل نوعی تمرکز ذهنی را مطالبه میکند که بدنبال آن مغز مجبور میگردد تا چندین کارآیی ذهنی را بایکدیگر بکار گیرد . لذا از افراد خواسته میشود حدالمقدور ذهن خود را به فعالیت مشغول سازند ودر این راستا کم کردن میزان تماشای تلویزیون و افزایش میزان مطالعه یا بازی با کلمات و اعداد توصیه میگردد. به نظر کارشناسان در هنگام حل مسائل یا فراگیری مطلبی گاه میتوان با صدای بلند آنرا با خود مطرح نمود و دنبال راه حل برای آن گشت .در بسیاری موارد به دانش آموزانی که در فصل امتحانات قراردارند توصیه شده است تا به جای مطالعه زمزمه وار و انفرادی ، با دوستان خود مطالب درسی را مرور کنند تا در این راستا مجبور به صحبت کردن ، شنیدن صدای خود و همچنین تبادل افکار گردند.
سایرشاخص های توصیه شده از سوی این پژوهشگران عبارتند از :
مصرف ماهی و گوشت های سرد برای صبحانه
معاشرت با افراد خوش خلق و شرکت در مجامعی که لبخند بر لبان شما میاورند
خواب کافی و عمیق
ورزش بدنی

پیروز باشید و شعار همیشگی را در گوش که :” سکس بهتر ، زندگی بهتر “

Please follow and like us:

Leave a Reply

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
Follow by Email
YouTube
Instagram
Telegram