Articles (مقالات)

سکستینگ

سکستینگ

سکستینگ = سکس + تکست

یا

پورنوگرافی مدرن

امروزه نقش خدمات بیست و چهار ساعته سرویس های اینترنتی و تلفنی درراستای رفع حوایج روزانه بشر و همچنین  نزدیک تر کردن فاصله های بین آنان بر کسی پوشیده نیست . در کنار محسنات  بی شمار این فن اوری آگاهی از  خطرات احتمالی  بهره وری از این نوع تکنولوژی برای همه کاربران موجود نیست و نتیجتاً تعداد کثیری از افراد طعمه شکارچیانی  میگردند که عمداً یا سهواً  به سوء استفاده از این خدمات همت گماشته اند . در  این راستا متاسفانه  دسته اعظم  قربانیان   افراد کم سال و نو جوانانی هستند که با استفاده از کامپیوتر و  تلفن های همراه خود با دیگر دوستان خود مراوده  نوشتاری یا تصویر دارند ولی  از قوانین حاکم بر این مراودات بی اطلاعند.

 امروزه به زبان  مخابراتی به مراودات نوشتاری تصویری که بین افراد رد و بدل میگردد تکست گفته میشود و به عمل ارسال  ” تکستینگ  ” گفته میشود. زمانیکه محتوای این مراودات جنبه جنسی پیدا میکند ” سکست ” نام گرفته و عمل به آن  اصطلاحاً ” سکس تینگ ” لقب میگیرد. ( ادغام کلمه سکس و تکست ). طبق آمار حدود 80 درصد نوجوانان دارای تلفن همراه هستند  که حدود نیمی از این تلفنها به خدمات اینترنتی هم مجهزند لیکن علی رغم افزایش روز افزون تعداد نوجوانانی که از این خدمات بهره میگیرند سرعت اگاه سازی آنان از خطرات سکستیگ رشد چشم گیری نداشته است .

دلایل سکستینگ

در بررسی علل  سکستینگ میتوان به موارد زیر اشاره کرد : استفاده از جاذبه بدنی برای تحت تاثیر قرار دادن دیگران ، استفاده از جاذبه بدنی برای جلوگیری از دست دادن رابطه دوستی یا عشقی ، استفاده از جاذبه بدنی در تحکیم روابط راه دور ، درخواست  طرف مقابل رابطه برای دریافت تصاویر برهنه ، فشار و تهدید طرف مقابل رابطه برای دریافت تصاویر برهنه ، علاقه مندی به ایجاد برانگیختگی جنسی در دیگران با دیدن تصاویر برهنه ، علاقه مندی به ایجاد شوک زدگی در دیگران ، برانگیختگی جنسی شخصی با ارسال تصاویر برهنه از خود ، شوق دریافت تصاویر برهنه از دیگران و ارسال آن به دیگر افراد ، تجربه احساس اعتماد به نفس در فرد دریافت کننده تصاویر و بالا رفتن اعتماد به نفس همزمان با افزایش تعداد افرادی که حاضرند تصاویر برهنه خود را در اختیار شخص قرار دهند ، استفاده از سکستینگ برای مقبولیت در گروه همسال ، استفاده از سکستینگ به عنوان شاخص و سمبل جداشدگی از کودکی و ورود به دنیای بزرگسالی  و …

خطرات سکستینگ

 ازجمله خطرات احتمالی فعل سکستینگ  یکی عدم اطمینان به محفوظ ماندن تصاویر نزد فرد دریافت کننده و احتمال انتشار آنها  میباشد . چنانچه میدانیم امروزه هر مطلب ارسالی قابل پیگیری است لذا علی رغم پاک کردن آنها از ایمیل یا تلفن خود ، به مدد تکنولوژی امکان رد یابی محتوای مطالب ارسالی از تلفن دستی ، کامپیوتر یا شبکه های اینترنتی  موجود میباشد. لذا در هر برحه ای از زمان فرد دریافت کننده تصاویر در صورت تمایل میتواند مبادرت به انتشار وسیع و گسترده تصاویر یا مطالب نماید.

از سویی باید تاکید بسیار ویژه اساسی  بر مقوله  پیامد های قانونی سکستینگ داشت  . بر اساس تحقیق دانشگاه یوتای امریکا یک سوم از  جمعیت 606 نفری دانش اموز14 تا 18  ساله  مشغول به تحصیل در دبیرستان ،  از پیامد های  قانونی سکستینگ بی خبر هستند و این در حالیست که  مراودات سکستینگی  اعم از تولید ، توزیع ویا حتی دریافت آگاهانه که زیر سنی قانونی انجام پذیرد تحت لوای ” مستجهن نگاری کودکان ” یا  “پورنوگرافی کودکان ”  نه تنها از سوی مراکز مربوطه مورد پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت بلگه نام فرد در لیست افراد ” خلاف کاران جنسی ” ثبت و در اختیار عموم مردم قرار خواهد گرفت.

 یکی از شیوه های گزینش کارمند در بسیاری از کمپانی های معتبر ، ” بررسی اعتبار اینترنتی فرد ” است که بدین منظور کارشناسان از سابقه فعالیت های اینترنتی فرد متقاضی اطلاع حاصل کرده در مورد استخدام فرد تصمیم گیری میکنند لذا  هر گونه عملکرد ریز یا درشت دور یا نزدیک فرد در سرنوشت  و آینده  کاری و شغلی او تاثیری بس مهم ایفا میکند . میتوان گفت به مصداق این مصرع  که  ” جنبیدن هر پشه کنون در نظر ماست ” .. براستی  خوشبختانه یا شوربختانه  ” جنیدن هر فرد در شبکه های آنلاین در نظر همه دنیاست ! ” .

از دیگر پیامد های ناخوشایند پدیده سکستینگ میتوان به ” اخاذی ” اشاره کرد . برخی از دریافت کنندگان  فراوردهای سکستینگی  به نیت اخاذی  مبادرت به حفظ تصاویر یا فیلم های برهنه و بهره وری حیثیتی یا مالی کوتاه مدت یا طولانی مدت  از آنها میکنند .در این میان  فشار روانی که گاه گریبانگیر قربانیان اینگونه اخاذی ها میشود بسیار اسفناک بوده و به هیچ عنوان تاثیرات انرا در سلامت فردی اجتماعی  نباید از خاطر دور داشت  .  فشاری که گاه نه تنها موجب اضطراب و پریشانی و افسردگی فرد میشود بلکه گاه به قیمت از دست دادن جان  تمام شده به  خودکشی میانجامد. نمونه هایی چون جسیکا لوگان دانش اموز 18 ساله دبیرستان که پس از انتشار تصاویر برهنه خود توسط دوست پسرش خود را حلق اویز کرد و یا هوپ وایتسل دانش اموز 13 ساله که بدنیال فوروارد شدن تصاویر  برهنه اش بین همکلاسان به زندگی خود پایان داد و…  در جامعه کم نمیباشند.

چگونه میتوان  از خطرات سکستینگ کاست

بخش مهم  اطلاع رسانی در باب نحوه استفاده از وسایل الکترونیکی و تلفن و خطرات احتمالی فعالیت های مراوده ای چون تکستینگ بر عهده خانواده ها میباشد . ایجاد فضای باز گفتمانی که در ان امکان سخن گفتن راجع به مسائل جنسی و همچنین  شرح و توضیح پدیده سکستینگ و خطرات آن باشد  از اولین رسالت های والدین به شمار میرود. پدر و مادر با مشخص کردن بار ارزشی کلمات  و عبارات مورد استفاده در تسکت ها و ارائه  تعریفی روشن از  برهنگی  به نوجوان خود میتوانند کمک کنند. به عنوان مثال عبارت :” میشه سینه بند تو را ببینم ” در تکست دریافتی ،  آیا صرفاً یک درخواست ساده طنز الود میتواند محسوب گردد یا یک تعرض جنسی ،و یا  اصولاً تعریف و وزن محرمانگی چیست و مرز و محدوده ان کجاست . در بسیاری از راهنمایی  که به نوجوان میتوان داشت ارائه یک  الگوی تشخیصی  شاید کار آ تر به نظر آید مثلا  اینکه : ارسال دسته مطالب یا تصاویری در شبکه اینترنتی یا سیستم های تکستی مجاز است که شما ی نوجوان بتوانی آنرا به راحتی به پدر بزرگ و مادر بزرگ خود نشان دهی .  با ارائه این شاخص تا اندازه ای میتوان مفهوم ” مجاز بودن ” را برای نوجوان تعریف کرد. از سویی کنترل سرویس های خدمات تلفنی و بهره وری از سرویس خدمات تلفنی که در انها نوع و میزان مراودات کنترل شده تر هستند شاید مناسب به نظر رسد چرا که دسته ای از تلفن ها صرفاً به تکست محدود میگردند و این درحالیست که برخی دیگر علاوه بر تکست به سیستم ارسال تصویر هم مجهزند ازسویی  هر از گاهی چک کردن مراودات تلفنی نوجوانان زیر سن قانونی میتواند والدین را از فضای ارتباطات جمعی فرزندان آگاه تر سازد

از سویی از انجایی که بخش مهمی از زندگی روزانه محصلین در مدرسه سپری میشود بررسی فضای ارتباطی دانش اموزان ، و همچنین  مونیتور کردن مسائل و مشکلات فردی و شخصی دانش اموزان بر عهده اولیای  مدارس و پرسنل روانشناس  میباشد تا با تدابیر ویژه از جمله دائر کردن کلاس های ویژه خطرات پدیده سکستینگ را به دانش آموزان گوشزد کنند.

شاد و پیروز باشید و شعار همیشگی را در گوش که : ” سکس بهتر ، زندگی بهتر”

دکتر مریم محبی

رواندرمانگر و سکس تراپیست

www.maryammohebbi.com

905-597-1622

Voice mail : 818-732-162

Please follow and like us:

1 thought on “سکستینگ

Leave a Reply

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
Follow by Email
YouTube
Instagram
Telegram