Articles (مقالات)

سبیل و پروستات

سبیل و پروستات

” مو ومبر ” نام حرکتی است که هر ساله در ماه نوامبر به منظور پیشگیری از سرطان پروستات در سرتاسر دنیا انجام میپذیرد. پایه گذاران این طرح از ترکیب دونام ” موستاش ، به معنی سبیل و نام ماه نوامبر ” اسم موومبر را برای مجموعه فعالیتهای آگاهی رسان خود انتخاب نموده اند . هدف از تشکیل این حرکت آگاهی رسانی مردان جامعه در باب پیشگیری و درمان به موقع سرطان پروستات و نیز جمع آوری کمک های مالی برای انجام تحقیقات بیشتر در مراکز پژوهش سرطان پروستات کشورهاست . کلیه افرادی که علاقه مند به حمایت از اهداف این جنبش میباشند با رویاندن موی بر پشت لبهای خود و نیز مراجعه و ثبت نام در وب سایت موومبر مشوق و مروج افراد جامعه برای بزرگداشت تندرستی مردان خواهند بود.

ازآنجایی که روز 19 نوامبر روز بین المللی مرد میباشد لذا ماه نوامبر به عنوان ماه مرد و سلامتی مردان و موسم فعالیت های ” مومبر ” انتخاب گردیده است . نقطه آغازین حرکت مومبر به سال 1999 بر میگردد زمانیکه گروه کوچکی از مردان کشور استرالیا در نشستی ایده حرکت مومبر را در ذهن پرورانده و با تشکیل اجتماعی 80 نفره اهداف جنبش خود را به اطلاع جهانیان رسانیدند.

پایگاه اطلاع رسانی و نیز جمع کمک های مالی این حرکت وب سایت موومبر دات کام میباشد .قاعده همکاری یا ساپورت این جنبش مراجعه به وب سایت موومبر دات کام ، ثبت نام در آن و انتخاب نوع مشارکت در راستای اعتلای اهداف این حرکت میباشد . غیر از جنبه مالی ، از نظر ظاهری نیز مردان میبایست با نتراشیدن موهای پشت لب خود از اول ماه نوامبر تا آخر این ماه ، در انظار عمومی ظاهر شده و بدین شکل یادآور انجام معاینات سالیانه پروستات در جامعه مردان باشند. گفتنی است موهای اطراف صورت یا به اصطلاح ریش و یا گذاشتن ریش های پروفسوری که چانه را در بر گیرد منظور این حرکت را شامل نشده و صرفاً تاکید بر روی رویاندن سبیل میباشد.

در وب سایت موومبر حجم وسیعی از اطلاعات اعم از : فعالیت های جهانی ، اطلاعات پزشکی ، تبلیغات هدفمند و همچنین عکس و اظهار نظرات فردی منظور گشته است . در بخش اطلاعات بهداشتی این سایت مطالبی راجع به بهینه سازی سبک و شیوه زندگی به منظور پیشگیری ازابتلا به سرطان پروستات مندرج گردیده است که مهم آن عبارتند از :

انتخاب رژیم غذایی کم چربی ، کم لبنی ، پر سبزی( براکلی) ، مصرف ویتامین دی

کاهش مصرف مشروبات الکی و دخانیات

افزایش تحرک بدنی و انجام نرمش های ویژه

انجام چک آپ های سالیانه ویژه مردان

کاهش سطح استرس های روزانه

گفتنی است پروستات عضوی است به اندازه یک گردوی کوچک به وزن 20 گرم که در ابتدا مجرا و زیر مثانه قرار گرفته است. پروستات در لاتین به معنای غده محافظ و در جایی غده رشد کننده تعبیر گشته است . غده پروستات در اثر بزرگ شدن به علت مجاورت آن در گلوگاه خروج ادرار از مثانه باعث مشکلات در دفع می گردد. با توجه به اینکه این عضو در جلوی راست روده یا رکتوم واقع شده پزشک از راه مقعد می تواند آن را به راحتی لمس نماید. پروستات از سنین پایین شروع به رشد می کند بطوریکه در بعضی از مردان از 40 سالگی این پدیده تحت تأثیر هورمون های تغذیه و مسائل ژنتیکی و نژادی و غیره به صورت بارزی جلب توجه می نماید

غده پروستات غده‌اى است كه تنها در مردان يافت مى‌شود .کار اصلی پروستات کمک به بخش تولید مثل می باشد. پروستات قبل از برون پاشی منی در مردان ، ماده شیری رنگی را به آن اضافه می کند که تاثیر مستقیم در حیات و نقل و انتقال اسپرمها و عمر آنها ایفا میکند.

با افزایش سن احتمال ابتلا به گرفتاریهای پروستاتی بیشتر میگردد. به عنوان مثال عفونت پروستات ، بزرگی خوش خیم پروستات و سرطان پروستات از جمله بیماریهایی میباشند که با افزایش سن احتمال ابتلا به آنها فزونی میابد. در این راستا معمولاً یکی از عوارض جانبی که ایندسته از مردانِ مبتلا در طولِ درمان و یا پس از آن با آن روبرو میگردند نا توانی در ایجاد و یا نگهداری نعوظ در هنگام برقراری رابطه جنسی است . درد در هنگام برقراری رابطه جنسی ،ارگاسم بدون انزال ( انزال خشک ) ،و یا ناتوانی در رسیدن به ارگاسم نیز در زمره شکایات این دسته از مردان گزارش گردیده است. وجود میل جنسی و عدم توانایی در برقراری رابطه جنسی ، شرایط نا خوشایندی را مسبب میگردد که به کاهش اعتماد به نفس در انجام رفتار جنسی منجر میگردد. از اینرو بررسی کلیه عوامل بدنی و نیز روانی باید زیر نظر پزشک و سکس تراپیست مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته درمان و توصیه های لازم جهت بهینه سازی زندگی جدید جنسی ارائه گردد.

علائم دیگری که بروز آنها احتمال سرطان پروستات را مطرح می‌کنند عبارتند از:

احساس مكرر نياز به دفع ادرار به خصوص در شب.

احساس درد يا سوزش در هنگام ادرار كردن

اشكال در هنگام، شروع و متوقف‌ كردن ادرار يا ادرار ضعيف

خون در ادرار يا منی

درد يا سفتي در كمر، لگن يا ران‌ها

در خاتمه متذکر میگردد به منظور اخذ اطلاعات جنسی ، روزهای شنبه ساعت 9:30 شب بیننده برنامه اینجانب “خط قرمز ” از شبکه ” تن” باشید

شاد و پیروز بوده و شعار همیشگی را در گوش داشته باشید که ” سکس بهتر ، زندگی بهتر”

Please follow and like us:

Leave a Reply

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
Follow by Email
YouTube
Instagram
Telegram