Articles (مقالات)
ریش و جذابیت جنسی مردان

ریش و جذابیت جنسی مردان

 

 

رویاندن موی بر صورت برای مردان به مانند بلند یا کوتاه نگاه داشتن موی سر برای بانوان امری سلیقه ای مفروض میگردد و بر این اساس برخی مردان تاکید بر حفظ و نگهداری یا دسته ای دیگر مبادرت به سه تیغه کردن صورت میکنند. لیکن  به گواه شواهد روانشناسی تکاملی زیر بنای این انتخاب ، مطلوبیت و خوش درخشی در نظر جنسی مخالف لحاظ گردیده است.( دلایل شایع مردان برای انتخاب چهره مویین عبارتند از : تنفر از تراشیدن ، متمایز شدن از چهره زنانه ، پخته به نظر رسیدن ، پیروی از دستورات مذهبی ، رسم فرهنگی ، تبعیت از رسم مردانه ، رفع نواقص چهره ای  ، نداشتن وقت ، چاقتر یا لاغرتر به نظر رسیدن و….)

در علم مورفولوژی یا ریخت شناسی ، ریش در زمره ویژگی های جاذب جنسی قلمداد میگردد که حضور آن در چهره موید بلوغ در جنس مرد بوده  خیزش هورمون تستسترون  خبر از آمادگی جنسی او میدهد. به باور محققین شاخص بزرگسالی در اجداد بشری  ویزگی های فیزیکی و بدنی قابل رویت  در جنس محسوب میگشته  که در هر مرحله ای از رشد ، بروز برخی نشانه های بدنی جایگاه سنی فرد را مشخص و امکانات باروری او را به چالش میگرفته است از این رو این وضعیت بدنی انسانها  بوده که موید سن تقویمی یا شناسنامه ای آنها محسوب میگشته است.

امروزه مردان با امکانات نظافتی وسیعی که در اختیار دارند میتوانند از رشد ریش و سبیل در چهره خود جلوگیری یا به دلخواه درجات خاصی از مو را بر بخش هایی از صورت خود نگاه دارند. به باور محققین بسیاری  ، زنان  ، مردانی که موهای صورت آنها قابل رویت باشد را بیش از مردانی که فاقد مو هستند جذاب نمره گذاری میکنند. در تحقیق پلگرینی در سال 1973 تصاویر مردانی با درجات  متفاوتی از  موی بر چهره ،  به زنان نشان داده شد و رتبه جذابیت آنها از نظر ایندسته از زنان نمره بندی گردید. نتیجه این بررسی نشان داد هر اندازه مردان دارای موی بیشتری بر چهره خود باشند زنان انان را از نظر ویژگی هایی چون مردانگی و تسلط بالاتر از سایرین ارزیابی میکنند مضافاً به اینکه فاکتور سن نیز به این فهرست افزوده شد و مردان ریشو سن دار تر تخمین زده میشوند.

در تحقیق دیگری که از جانب پروفسور دیکسون در سال 2013 منتشر گردید فاکتور های جذابیت ، قابلیت های پدرانه و مردانگی در فرمت عکس از دیدگاه مردان و زنان به چالش کشیده شد . در این تصاویر چهره های مردان در چند وضعیت ریشی  ( ریش پر ، ریش نیمه ، ته ریش  و تراشیده ) به نمایش در آمده از 177 مرد و 351 زن خواسته شد تا با مشاهده این تصاویر فاکتورهای مورد سنجش را نمره گذاری نمایند.  نتیجه این بررسی نشان داد پر مویی چهره  بلوغ و پختگی بیشتر مرد و هم چنین سلطه را نمایانگر است . چه مردان و چه زنان ، نه تنها مردانی که ریش پر داشتند را افرادی با قابلیت بالای پدری ارزیابی کردند  بلکه  از نظر ” مردانگی ” و  ” جذابیت ” مردان پر ریش را بالاتر از مردان نیم ریش ، ته ریش و بدون ریش ارزیابی کرده بودند و ترتیب جذابیت بر اساس میزان مو رتبه بندی شده و بر این اساس افراد بدون ریش  در پایین ترین فهرست این رتبه بندی قرار  گرفته بودند.

یکی از سوالات شایع در بین مردان این میباشد که آیا بین سرعت رشد ریش و سبیل و تعداد دفعات برقرار رابطه جنسی رابطه ای موجود است ؟ در ماه می سال 1970 مقاله ای در مجله نیچر به چاپ رسید که از قول فردی که بنا بر دلایلی به مدت دو سال در جزیره ای به تنهایی روزگار خود را سپری  کرده بود به رشته تحریر درامده بود . در این مقاله آورده شده زمانیکه نگارنده با جنس مخالف هیچگونه رابطه ای نمیداشته است میزان رشد موی ریش و سبیل او به حد اقل و در ایامی که قرار بوده با زنی مبادرت به شروع رابطه و انجام رابطه جنسی کند ، رشدی قابل توجه در میزان موهای صورت مشاهده مینموده است. این محقق به مدت 10 هفته به شکلی منظم کلیه فعالیت روزانه به انضمام درجه اصظراب ، هیجان ، مصرف مواد الکلی و… خود را به موازات رشد موهای صورت ثبت و ضبط داشته  از سویی انجام رابطه جنسی خود را صرفا در ایام تعطیلات آخر هفته محدود ساخته است . و نتیجه این بررسی های شخصی باعث شد تا اوافزایش سرعت رشد موهای صورت خود را به مشغولیت فعالیت جنسی خود در این ایام منسوب کند . در توضیح این مدعا دلایلی چون افزایش میزان اندروژن در دوره های برقراری رابطه جنسی  شاید بتواند توجیح پذیر به نظر رسد.

در باب ریش و سبیل مردان گفتنی است انبوهگی ریش در رخسار همه مردان به یک اندازه و متمرکز نبوده برخی موهای تنک یا شوید مانند  در برخی مناطق چهره را تجربه میکنند در حالیکه دسته دیگری از مردان  از ریش های قطور و متراکم بهره مند هستند. سرعت رشد و ازدحام موهای صورت در مردان غالباً از ویژگی های ژنتیکی به اضافه حجم تستسترون در بدن تبعیت میکند که باعث میگردد حجم مو بر صورت مردان از تنوع پراکندگی و سرعت رشد برخوردار گردد.

در خاتمه جهت افزایش معلومات ریش و سبیلی  نمونه هایی از مدل های ریش و سبیلی را معرفی میکنم :

سبیل هشتی ، سبیل دالی ( نقاش اسپانیایی ) ، سبیل انگلیسی ، سبیل نوک فرچه ای ،سبیل نوک مدادی ، سبیل مسواکی ، سبیل فیل دریایی ، سبیل هرمی ، سبیل وصله ای ، سبیل بیلچه ای ، وندایک (نقاش هلندی) ،  وردی ( موسیقیدان ایتالیایی) ریش گرد ، ریش پر ،

گاربالدی ، ریش لنگری ، ریش بالبویی  ، سبیل منچویی ، سبیل دستگیره ای ، سبیل نعل اسبی ، سبیل پادشاهی ، سبیل آباجوری ،ریش بزی ، ریش دانمارکی ، ریش هالیوودی ، ریش برت ، چانه پرده ای ، چانه نواری

شاد و پیر.ز باشید و شعار همیشگی مارا در گوش که :” سکس بهتر ، زندگی بهتر “

دکتر مریم محبی

سکس تراپیست

www.maryammohebbi.com

Tel: 905-597-1622

Voice mail : 818=732-1622Please follow and like us:

Leave a Reply

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
Follow by Email
YouTube
Instagram
Telegram