Articles (مقالات)

رابطه جنسی در بیماران قلبی

406

رابطه جنسی در بیماران قلبی

وقوع حملات قلبی و یا جراحی در بیماران قلبی بعضاً ملاحظات ویژه ای را در سبک و سیاق زندگی روزانه آنان ایجاد میگردد که نقطه مشترک همه این ملاحظات ، پرهیز از انجام فعالیت هایی است که انجام آن ممکن است پیامدهای منفی برای فرد به همراه داشته باشد. یکی از ملاحظات بیماران قلبی و یا همسران آنان ، کم و کیف رابطه جنسی بعد از محرز شدن مشکل قلبی است . به نظر عمده متخصصین امور بهداشتی معمولاً انجام فعالیت های جنسی میتواند همچون گذشته ادامه پیدا کند و تنها در 2 درصد از افراد مبتلا به بیماریهای قلبی انجام رفتار جنسی ممنوع شده است . چنانچه میدانیم در طول فرایند رابطه جنسی و علی الخصوص هنگام ارگاسم ضربان قلب افزایش میابد و از حد نرمال 72 بار در دقیقه ناگهان به 120 الی 130 مرتبه در دقیقه ارتقا یافته فشار خون به شکل قابل توجهی افزایش میابد . این طپش قلب چیزی مشابه بالارفتن از پله های یک ساختمان دو طبقه و یا بلند کردن یک وزنه 20 پوندی است .لذا میبینیم که انجام رفتار جنسی نوعی مشغولیت بدنی را لازم دارد که ضمن آن وظیفه قلب تشدید میگردد ، لیکن چنانچه مراقبت های جانبی در جهت کاهش احتمال خطر انجام گردد معمولاً انجام رفتار جنسی میتواند به قوت خود باقی بماند این مراقبت ها شامل موارد زیر است :

.سعی کنید قبل از برقراری رابطه جنسی غذای سنگین میل نکنید

سعی کنید قبل از برقراری رابطه جنسی نوشابه الکلی به مقدار زیاد ننوشید

سعی کنید نقش فعال تر رابطه جنسی را همسربر عهده گیرد

داروهای خود را در کنار بستر و در نزدیکی خود قراردهید

با استرس به برقراری رابطه جنسی مبادرت نورزید

همواره محیطی ریلکس و آرام را برای برقراری رابطه جنسی انتخاب کنید

از سویی یک از پیامدهای مشکلات قلبی در ایندسته از بیماران ، تجربه ناتوانی جنسی در مردان است .از آنجایی که منظور از پدیده نعوظ در مرد ، پر خون شدن آلت تناسلی به منظور برقراری رابطه جنسی است ، هر گونه مشکلی پیرامون سیستم گردش خون و شبکه عروقی میتواند در کم و کیف نعوظ نقش مهمی ایفا نماید. بر اساس نتایج تحقیق ” مطالعات مردان ماساچوست ” 44 درصد از مردانی که دچار بیماریهای قلبی هستند دچار ناتوانی جنسی نیز میباشند. از این رو گفته شده است که آلت تناسلی آینه قلب و تندرستی آن و از طرفی تندرستی قلب آینه صحت آلت تناسلی در مرد است.

لازم به ذکر است که عده ای ازمبتلایان به ناتوانی جنسی به منظور رفع مشکل خود ازقرص وایاگرا استفاده مینمایند که در این راستا باید رعایت نکات زیر را بدانها خاطر نشان ساخت :

استفاده از این دارو در افراد مسن ، خصوصا کسانی که از داروهای خاصی مثل نیترات ها ( که در داروهای بیماران قلبی استفاده می شود) استفاده می کنند، باید با نظر مستقیم پزشک مربوطه و تجویز او صورت گیرد ، در غیر این صورت می تواند مخاطره آمیز باشد.

– در صورتی که در خلال نزدیکی علائمی مثل منگی ، گیجی ، تهوع ، یا دردهای قلبی ( درد سینه، احساس سفتی و فشار در سینه، کرختی ، گزگز و درد در قفسه سینه یا شانه و فک تحتانی ) درمصرف کننده پدید آمد، از ادامه فعالیت جنسی باید خودداری کرده و سریعا به پزشک بایدمراجعه کرد.

– مصرف بیشتر از یک قرصی وایاگرا در روز توصیه نمی شود.

– دارو را باید دور از نور و رطوبت در دمای زیر ۳۰ درجه سانتیگراد، درون جعبه در بسته نگهداری کرد

– با توجه به احتمال بروز عوارض قلبی شدید ناشی از مصرف این دارو توصیه می شود که فقط تحت نسخه پزشک مصرف شود.

مهم ترین نوصیه این میتواند باشد که : هیچگاه از سر تفنن یا کنجکاوی این دارو را مصرف نکنید

با مشورت با پزشک معالج و همچنین مشاوره با یک سکس تراپیست از سایر متد و روشهایی که به منظور ناتوانی جنسی بکار گرفته میشود آگاهی یابید.

علاوه بر رعایت نکات فوق ، به بیماران قلبی توصیه میگردد قبل از هر گونه تصمیمی پزشک معالج خود را در جریان گذاشته اطلاعات صحصیح و ویژه ای را که شاید منحصراً باید رعایت گردد از متخصصینِ ذی صلاح دریافت دارند.

شاد و پیروز باشید وشعار همیشگی را در گوش که ” سکس بهتر ، زندگی بهتر”.

Maryam Mohebbi Ph.D

رواندرمانگر و سکس تراپیست

www.maryammohebbi.com

905.597.1622

Please follow and like us:

Leave a Reply

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
Follow by Email
YouTube
Instagram
Telegram