Uncategorized
خشکی واژن

خشکی واژن

 شاید عجیب به نظر رسد اما در کتاب باغ معطر که به دایره المعارف جنسی اسلام اشتهار دارد  از خشکی مهبل به عنوان یکی از عوامل دلپذیر تر شدن سکس  یاد گردیده است آنجا که شیخ نفزاوی میگوید:

آنچه لذت همخوابگی را مضاعف میکند گرمای مهبل، باریک بودن مهبل، خشکی مهبل و نهایتاْ بوی خوش مهبل. در صورت فقدان هر یک از موارد فوق به نوعی در میزان لذت جنسی وقفه حاصل میشود، اما اگر همگی موجود باشند لذت جنسی به شکلی کامل متحقق میشود. چنین مهبلی گوشتین و از همه جهت گرد است. نرم، هوس انگیز، زیبا بوده و از سایر اعضای بدن زن دلپذیرتر میباشد. انشاالله خداوند چنین مهبلی را قسمت کند! آمین! این مهبل گرم است و تنگ وخشکی آن به اندازه ای میباشد که گویی آتش میخواهد از آن برون زند.

در جای دیگر در بحث داستان جعید حرارت و خشکی مهبل معشوقه وی، طلوع ،اینگونه به وصف آمده است:

من عاشق زنی بسیارزیبا، فهیم، خوش هیکل و از هر نظر جذاب شدم . گونه هایی این زن رنگ گل رز، پیشانی او به سفیدی گل سوسن، لبهایش مانند مرجان قرمز، دندانهای مرواریدی و پستان هایی همچون انار داشت. دهانش مثل حلقه انگشتری گرد و زبان او با جواهرات گرانبها پوشیده شده بود. چشمهای سیاه او کشیده و خمار و صدایش از شکر شیرین تر بود. شکمی خوش فرم داشت و پوست بدنی به خوشمزگی کره و به درخشندگی الماس داشت. مهبل او سفید و برجسته همچون گنبدی گرد بود که میانه ای قرمزرنگ و آتشین داشت. ذره ای از رطوبت در درون مهبل او یافت نمیشد و همین خشکی لذت آن را دو چندان کرده بود.

مبادا فکر کنید که این تنها مردان قدیمی و کهنه اندیش بوده اند که خشکی مهبل زنان را امری مطلوب رتبه بندی نموده اند امروزه روز نیز برای تعدادی از مردان لغزنده بودن مهبل زن به لیز خوردن بر روی صابون تشبیه میگردد که ورود در آن موجب تماس کمتر و سرعت در انجام سکس میشود.

خارج از بحث مردان ، کمتر زنی ر میتوان یافت که از خشکی واژن به خوبی یاد کند. مضافا بر آنکه  عدم رطوبت این ناحیه از بدن علاوه بر تجربه سکس دردناک میتواند بیانگر برخی مشکلات و بیماری هایی باشد که رسیدگی و درمان به موقع فرد را طلب میکند.

اگر چه سیستم  بدنی راحتی انجام رابطه جنسی را با لغزنده کننده های طبیعی طراحی و پیش بینی نموده لیکن بنا بر دلایلی چون تعجیل همسر در همبستری بدون پیش نوازی و آماده سازی همسر ، یائسه گی  ، نواسانات روحی و درگیری های فکری زن ، مشکلات هورمونی و…. زن از تولید کافی ترشحات لغزنده کننده پیش و یا هنگام مقاربت  ، محروم  یا کم نصیب میماند. از جمله  دلایل بدنی که میتواند زمینه ساز بی میلی جنسی در زنی گشته او را بیزار از سکس کند  درد هنگام مقاربت و خشکی واژن میباشد.

هر چند که کاهش رطوبت واژن در هر سنی میتواند پدیدار گردد این خشکی میتواند نشان تحلیل رفتن واژن باشد. نازک شدن و التهاب دیواره واژن در اثر کاهش هورمون استروژن متحقق میشود. با از دست رفتن این لایه مرطوب موجب میشود تا در هنگام انجام رابطه جنسی زن دچار درد گردد. علایم خشکی واژن عبارتند از: سوزش و خارش واژن، درد ارگان جنسی، درد یا کمی خونریزی در هنگام انجام رابطه جنسی، تکرر ادرار و نیاز فوری به دفع ادرار، تجربه عفونت های ادراری مکرر و…

برای درمان مشکل خشکی واژن معمولا استفاده موضعی از استروژن توصیه میشود اما اینکه چه افرادی کاندید مناسبی برای هورمون درمانی به شمار میروند بایستی به تایید پزشک معالج هر فرد رسیده باشد. در تعداد افرادی که بنا به شرایط بدنی( سرطان) نمیتوانند از فراورده های هورمونی جهت درمان خشکی واژن استفاده نمایند، اینبار لیز  به فهرست شیوه های درمانی این معضل اضافه گردیده است. اگر چه اطمینان از نتایج طولانی مدت این متد احتیاج به بررسی های بیشتر و زمان دارد لیکن ایجاد تسهیلاتی جهت گردش خون بهتر در این ناحیه و یا برداشتن بافت های اضافی در واژن از جمله خدماتی میباشند که لیز درمانی برای دسته ای از زنان بوجود آورده است.

استفاده مرتب  از لغزنده کننده ها گزینه دیگری جهت کنترل درد مقاربت به شمار میرود. بکار گیری لوبریکنت برای عموم زنان و به طور همیشگی  توصیه میگردد چرا که بر اساس تحقیقات اخیر پژوهش گران زنانی که در زندگی جنسی خود از لغزنده کننده استفاده میکنند از رضایت مندی جنسی بالاتری برخوردارند. این تحقیق که به تازگی از سوی دانشگاه ایندیانا منتشر گردیده است 2500 زن را مورد بررسی خود قرارداده است و   به بررسی این سوال پرداخته است که آ یا اساساً  بین مصرف  لغزنده کنند ها و خشنودی جنسی در زنان میتواند رابطه وجود داشته باشد ؟ به منظور پاسخ به این سوال از زنا 18 تا 68 ساله  خواسته شده  است که  تا به مدت چند هفته در هنگام برقراری رابطه جنسی حتماً از لغزنده کننده ها استفاده نمایند . نتایج تحقیق نشان داد زنانی که از لغزنده کننده ها استفاده نموده اند مقاربت خوشایند تری را نسبت ب گروه گواه تجربه گر بوده اند. این دسته از افراد درد کمتری در هنگام مقاربت تحمل نموده و آسان تر به خشنودیگفتی است از میان انواع لغزنده کننده های متعدد و متنوعی که در قفسه های فروشگاه های در دسترس مشتریان قرار گرفته است تنها لغزنده کننده های آبی ( ترکیبات و اساس آبی ) هستند که مورد تایید متخصصین میباشند و به هیچ عنوان در هنگام برقراری رابطه جنسی  لغزنده کننده های روغنی توصیه نمیگردد. از آنجایی که لغزنده کننده های روغنی محیط مناسبی برای تجمع باکتری و قارچ فراهم آورده و همچنین در کارکرد کاندوم اخلال ایجاد مینمایند لذا در هنگام برقراری رابطه جنسی از روغن بچه ، وازلین و یا کرم بهتر است استفاده نگردد.

از سویی در بررسی که در سال ۲۰۱۵ از سوی ربکا براتمن و همکاران وی به انتشار رسید رابطه بین شرایط باکتری های موجود در منطقه واژن و خشکی آن در زنان یایسه مورد بررسی واقع گردید . به  باور این تحقیق میکروب های موجود در ناحیه واژن  نقش کمکی در مقابله با ابتلا به برخی از بیماری ها ایفا مینماید. تحقیقاتی که بر روی ۸۷ زن که در محدوده سنی ۳۵ تا شصت سال واقع بودند نشان داد با افزایش سن تغییرات قابل توجهی در ترکیبات باکتریایی واژن بوجود میاید که این امر نقش مهمی در خشکی یا آتروفی مهبل و متعاقبا درد در هنگام سکس میتواند بازی نماید. زمانیکه سطح باکتری لاکتوباسیلوس کم باشد واژن رو به خشکی میگذارد.( لاکتوباسیلوس ها باکتری های تخمیر کننده بوده که دارای خاصیت پروبیوتیکی میباشند) به نظر میرسد با مصرف فرآورده هایی همچون ماست چنانچه پروبیوتیک باشند بتوان کمکی در این راستا به زنانی که از خشکی واژن در رنجند به انجام رساند.

نهایتا هم یک بررسی از کشور عزیزمان ایران: آز آنجایی که مصرف زعفران در ایران بسیار شایع میباشد امروزه پژوهشگران ایرانی بیش از سایر محققین علاقه مند بررسی تاثیرات زعفران بر سلامت بدنی – روانی – جنسی افراد گشته اند. در بررسی که بر روی زنان متاهل  مبتلا به افسرگی که در کنش جنسی خود با مشکل مواجه شده بودند به مدت چهار هفته استفاده از زعفران توصیه گردیده و نتایج این تحقیق نشان داده که با مصرف زعفران این زنان توانسته اند در فرایند میل به انجام رابطه جنسی٬ برانگیختگی جنسی٬ رسیدن به خوشنودی جنسی٬ خشکی مهبل و همچنین درد در هنگام مقاربت توانمندی و بهبودی تجربه نمایند.

شاد و پیروز باشید و شعار همیشگی را در گوش که :” سکس بهتر ، زندگی بهتر “

مریم محبی

سکسولوژیست

mohebbi_sexology اینستاگرام:

www.maryammohebbi.com

Tel:905-597-1622

Voice mail: 818-732-1622

Please follow and like us:

Leave a Reply

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
Follow by Email
YouTube
Instagram
Telegram