Articles (مقالات)

وازکتومی

وازکتومی

وازکتومی به فرایند جراحی در ناحیه تناسلی مرد اطلاق میشود که طی آن با قطع لوله های وسدیفرنس امکان انتقال اسپرم از بیضه به مایع منی از بین رفته فرد امکان بارور سازی را از دست میدهد.

از آنجایی که دستگاه تناسلی مرد مهمترین سمبل مردانگی در فرهنگ آنان بشمار میرود ، هر گونه نقص درعدم کار آیی این عضو بار روانی بسیاری به فرد تحمیل میسازد. وازکتومی از جمله مواردی است که تصمیم گیری در انجام دادن آن مشغولیت ذهنی زیادی برای مردان به همراه دارد. خاتمه بخشی به توانایی باروری خود تصمیمی فردی است لیکن به منظور پیشگیری از خسارت های روانی متعاقب آن معمولا مشاوره با روان شناس و یا سکس تراپیست قبل از اتخاذ تصمیم توصیه میگردد.

از جمله نگرانی های شایع افرادی که در شرف وازکتومی هستند به غیر از ملاحظات در جنبه های پزشکی و فیزیکی آن ، نگرانی از تاثیرات منفی وازکتومی درمیزان و کیفیت لذت جنسی و انزال است. گفتنی است اسپرم سهم کوچکی در تشکیل مایعی که در هنگام انزال خارج میشود دارد. در مرد مایع مترشحه هنگام انزال شامل اسپرمی که از بیضه ها آورده میشود ، مایع منی که از کیسه های منی ساز آورده میشود و نیز مایعی است که از غده پروستات بیرون میاید. هنگامی که وازکتومی صورت پذیرفت تنها عنصر ترکیبی که حذف میگردد اسپرم است که امکان انتقال و حرکت آن در وسدیفرنس از بین رفته و اسپرم تولید شونده آتی ، جذب بدن میشود.لیکن مرد همچنان قادر به نعوظ و انزال بوده کیفیت لذت جنسی کما فی السابق باقی میماند. حتی در مواردی وازکتومی تاثیر مثبت در رفتار جنسی فرد و کیفیت رابطه زناشویی گذاشته است چرا که ترس از بارورسازی همسر که همیشه به عنوان فاکتور مخدوش کننده رابطه جنسی را مصدوم میساخته از بین رفته و زوجین با آرامش و اطمینان خاطر بیشتری از رابطه جنسی لذت میبرند.

Please follow and like us:
error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
Follow by Email
YouTube
Instagram
Telegram