Articles (مقالات)
خود ارضایی

خود ارضایی

یکی از رفتارهای شایع جنسی خود ارضایی یا  ” سکس یک نفره ” میباشد که علی رغم شیوع ، در راس اسرار مگو و تابو ها ی موجود در قاموس جوامع جای گرفته از دیر باز دیدی منفی و مکدر نسبت به آن وجود میداشته است . اونانیسم اصطلاح قدیمی تر انجام رفتار خود تشفی بخشی جنسی است که برگرفته از عملکرد عنان مبنی بر زمین ریختن مایع منی  او بر روی زمین است که به باور انجیل  این کارموجب رانده شدن  وی از بهشت گردید و از آن پس اونانیا  عموماً اشاره بر بیرون ریخته شدن مایع انزال در دست و نه در بدن یا به عبارتی رابطه جنسی با خود یا سکس یک نفره معنا پیدا کرده است . مدارک حاصله مربوط به سالهای 1873 حاکی از حجم گستره اختلالات روانی – جسمانی است که ادعا میشد در پی مبادرت به انجام رفتار خود ارضایی عارض فرد میگردد. این مشکلات عبارت بودند از : ورتیگو ، اختلالات مغزی ، مالیخولیا ، هیستریا ، کم هوشی ، ضعف شنوایی ، کاهش بینایی ، نقص بویایی ،  بیماریهای استخوانی ، کاهش خون ، مشکلات قلبی ، دیس پپسیا ، ناتوانی جنسی و نهایتاً مرگ .

در قرن نوزدهم آنچه نگرش منفی نسبت به خود ارضایی را قدرت میبخشید نظرات پزشکان همگام با باورهای مذهبی و افکار اخلاقیون بود که یکدیگر را مورد تایید قرار میدادند علی الخصوص فعالیت های پزشک معروف تیسات که در کتاب اونانیا مفصلاً به شرح حال بیمارانی که مبادرت به این رفتار نموده بودند پرداخته بود . در این دوره متخصصین امور بهداشتی – تربیتی  به منظور مدیریت این رفتار تصیمیم به اتخاذ مجموعه تدابیری گرفتند که مشخصاً بر چهار فاکتور : پیشگیری ، محدود سازی ، نظارت و نهایتا ً درمان رفتار خود ارضایی تاکید میورزید. و در این راستا رسیدگی به کیفیت تغذیه ، نوع ورزش ، وضعیت تخت خواب و حتی لباس خواب افراد از دوران کودکی مورد بررسی و مراقبت ویژه والدین قرار گرفته بود.

در پی نزج گرفتن  جنبش های  نوین مطالعات جنسی از جمله فعالیت های کینزی در سال 1940 از پاسخ پرسشنامه های بدست آمده از دختران و پسران این نتیجه حاصل گردید که علی رغم مذموم بودن این رفتار چیزی حدود 90 درصد مردان و 70 درصد زنان مبادرت به انجام آن ورزیده اند. لذا شیوع و گستردگی انجام آن در رفتار جنسی بشر موضوعی بود که نظر بسیاری از محققین را به خود جلب کرده آنان را بر آن داشت که نگاهی دوباره به مقوله خود ارضایی  و تاثیرات آن داشته باشند.

علی رغم کوشش های فراوانی که امروزه در جهت روشنگری نسبت به مقوله خود ارضایی انجام گرفته و شواهد و مدارک بسیاری حاکی از آنند که نه تنها خود ارضایی موجب اضمحلال قوای بدنی – دماغی بشر نگردیده بلکه از جنبه های مختلفی در خدمت بهبود کیفیت زندگی او در امده است لیکن به نظر میرسد فرایند تغییر نگرش در این حوزه پدیده ای زمان مند و کند میباشد. به نحوی که در سال 1994 زمانیکه  جراح امریکایی جاسلن الدرز در سخنرانی خود اعلام داشت ” رفتار خود ارضایی بخش طبیعی زندگی جنسی افراد است که بایستی کیفیت انجام آن در سیستم آموزش مدارس گنجانیده شود ” این گفته منجر به اخراج وی از سمتی که مشغول به انجام ان میبود گردید.

بدنبال این واقعه دسته ای از محققین و علاقه مندان به موضوعات بشری بر آن شدند تا هر ساله در ماه ” می ”  که ماه خود ارضایی نام نهاده شده بار دیگر  به موضوع خود ارضایی نور تابانیده باورهای غلط  پیرامون این موضوع را در اذهان عموم  از میان ببرند. بدین بهانه نگارنده در نظر دارد به سهم خود به شرح پاره ای از تحقیقات علمی که اشاره بر تایید عمل خود ارضایی دارند بپردازد:

سلامت پروستات : به باور مرکز تحقیقات سرطان شناسی استرالیا مردانی که  در هفته بیش از 5 بار انزال داشته اند یک سوم احتمال ابتلای آنان به سرطان پروستات  در آنها کمتر بوده  است . تقویت ارگان جنسی : از انجایی که عمل انزال سیستم ماهیچه های لگنی و همچنین شبکه عروقی را به تحریک وا میدارد میتوان انتظار داشت افرادی که تجربه رسیدن به خوشنودی جنسی متناوب را میدارند از سلامت ارگان بهره مند بوده کیفیت رفتار جنسی در آنان با مشکل کمتری مواجه باشد. کنترل درد : تحقیقات بسیاری اشاره بر این دارند که رسیدن به خوشنودی جنسی و تاکید بر تکرار ان ، در زن منجر به کنترل دردهای پیش از قاعدگی یا هنگام قاعدگی و همچنین رفع مشکلات کمر درد میگردد

در مردانی که با مشکلی بنام  زود انزالی مواجه بوده اند  دیده شده زمانی که پیش از  برنامه قرار ملاقات و انجام رابطه جنسی با شریک جنسی  ، با خود قرار ملاقات  داشته  یا به عبارتی  مبادرت به انجام ”  سکس یک نفره ” نموده اند ، در هنگام انجام رابطه جنسی از کنترل بهتری برای پرهیز از انزال نا هنگام از خود نشان میدهند.این ادعا توسط اوا کادل و توصیه به ” سلف دیتینگ ” یا قرار ملاقات با خود از سوی گری ترودو در سال 2003 به جوانان توصیه گردید.

بخش دیگر تحقیقات سال 2009 دانشگاه استرالیا اشاره بر این دارند که  انزال مکرر در سلامت اسپرم و همچنین حرکت آن  تاثیر گذار بوده  در این دسته از افراداحتمال باروری میتواند افزایش  داشته باشد.و نهایتاً تحقیق سال 2008 دانشگاه علوم پزشکی تبریز در ایران نشان داده است که انزال با کاهش التهاب  رگهای خونی در بخش بویایی رابطه داشته افرادی که تجربه رسیدن به انزال را بیش از گروه گواه میداشته اند بدلیل ارتباط بین  انزال با سیستم سمپاتیک بدن  ،از میزان التهاب رگهای خونی بخش بویای کاسته شده لذا سهولت در گردش اکسیژن در این دسته از افراد بیشتر گزارش گردیده است.

مپندارید که هدف از ذکر فوائد  متعدد خود ارضایی الزاما ً تایید یا تشویقی  نسبت به انجام لجام گسیخته این رفتار میباشد .به باور اینجانب رفتار خود ارضایی بی شباهت به شمشیر دو لبه نیست  که ضمن اینکه فوائد بسیاری میتوان برای ان بر شمرد لیکن عدم مدیریت صحیح در انجام آن پیامدهای بد ومنفی چون وابستگی به آن  و افزایش احتمال تجربه  اعتیاد جنسی  در پی خواهد بود . مضافاً به اینکه این رفتار هیچگاه جایگزین  الگوی کلی رابطه جنسی با شریک جنسی نبوده و خدماتی که انجام ارتباط جنسی با انسانی دیگر برای او مهیا میسازد خود ارضایی به تنهایی نمیتواند تامین کننده  باشد .  به منظور اتخاذ الگوی صحیح انجام رفتار خود ارضایی مسئولیت فردی انسانهاست تا با مراجعه به مشاورین  متخصص در امور سکس تراپی ،  برنامه یا رژیم جنسی خاص دریافت گردیده ، چنانچه کاندید مناسبی برای انجام این رفتار تشخیص داده شوند بدنبال ان  از میزان ، زمان و نوع انجام  آن اطلاعات درست بدست آورند . نتیجتاً  همانگونه که در پایان همه مطالب  درشعار همیشگی خود اشاره داریم این سکس بهتر است که زندگی بهتر را بدنبال خواهد داشت و نه الزاماً سکس بیشتر ، خواه نوع انجام این سکس ،  رابطه جنسی با شریک جنسی بوده و یا فرد سکس یک نفره یا خود ارضایی را انتخاب کرده باشد

بسترهایتان گرم و شعار همیشگی در گوش :” سکس بهتر ، زندگی بهتر”

دکتر مریم محبی

سکس تراپیست

Tel:905-597-1622

www.maryammohebbi.com

voicemail :818-732-1622

<script async=”” src=”//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js”></script>
<script>
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({
google_ad_client: “ca-pub-0971730453110738”,
enable_page_level_ads: true
});
</script>

Please follow and like us:
error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
Follow by Email
YouTube
Instagram
Telegram