Articles (مقالات)

شیشه ، اکس ، سکس

شیشه ، اکس ، سکس
شیشه ، اکس ، سکس

شیشه ، اکس ، سکس
چنانچه میدانیم امروزه مصرف داروهای روانگردان و توهم زا در جامعه از شیوع روز افزونی برخوردار است . حجم کثیری از مصرف کنندگان جوانانی هستند که بنا بر دلایل و انگیزه های مختلف مشتری دائمی بازار این مواد گشته اند. پیامدهای استفاده از داروهای توهم زا چه در بعد آسیب های فردی و چه اجتماعی بر کسی پوشیده نیست به گونه ای که یکی از اهداف عمده مراکز سلامت تن و روان در هر کشوری هوشیار سازی افراد جامعه نسبت به نتایج کوتاه مدت و بلند مدت مصرف ایندسته از داروها میباشد . از میان عناوین داروهای توهم زا شاید نام ” شیشه ” و همچنین قرصهای ” اکس ” بیش از بقیه گوش آشنا باشند . به منظور اگاهی بیشتر از کارکرد و همچنین نتایج رفتاری علی الخصوص تاثیرات جنسی این داروها به اختصار به شرح آنها میپردازیم با ذکر این مقدمه که داروهای توهم زا در بدن ، معمولا فرایند بازداری مغزی در انجام کارهای خلاف اخلاق جنسی را در ذهن مختل کرده فرد بی پروا تر و گستاخ تر به مقوله رابطه جنسی میاندیشد یا بدان عمل میکند و در این راستا گاه خط قرمز های جنسی را در هم شکسته به حقوق جنسی دیگران تعدی کرده و یا دست به انجام انواع رفتار های عجیب و خطرناک جنسی زند.
شیشه : کریستال ، آیس ، گچ و… از نامهای دیگر آن بوده که سابقه توليد و مصرف آن به قبل از جنگ جهاني دوم مي‌رسد لیکن در زمان جنگ جهاني دوم به عنوان داروي مؤثر در رفع افسردگي سربازاني كه مشغول جنگ بودند و به منظور افزایش سطح انرژی آنها در نبردهای پیوسته و شبانه روزی که امکان رفع خستگی و استراحت نبوده مورد استفاده قرار میگرفته است ..
طریقه مصرف معمولاً به شکل استنشاقی میباشد ، گر چه که مصرف خوراکی یا دود کردنی نیز دارد . مدت زمان اقامت و تاثیر شیشه در بدن 6 تا 8 ساعت بود و گاه تا 30 ساعت هم ادامه دار میتواند باشد ، اثر بخشی شیشه روی دوپامین و نور اپی نفرین در مغز است. از جمله حالاتی که بعد از مصرف ، بدن دچار آن میگردد میتوان به افزایش هوشیاری ، فعالی ،پر هیچانی ، بی نیازی به خواب ، کم اشتهایی اشاره کرد ( 2002، فریز ). بالا رفتن اعتماد به نفس جنسی ، خود باوری ، حس سکسی بودن ، حس مقبولیت جنسی داشتن از دیگر تجارب گزارش شده از مصرف شیشه است ( 2000، گاس ) یکی از تاثیرات جنسی مصرف شیشه در افراد ، بالا رفتن میل جنسی و از سویی طولانی شدن دوره برانگیختگی و همچنین تاخیر در انزال است که فرد را به تجربه طولانی جنسی نائل میسازد ودر این راستا انجام رفتارهای جنسی مکرر و متعدد ممکن است اتفاق افتد. افزایش زمان رابطه جنسی به ” ماراتون سکس ” مصطلح گردیده است ( 1997، ریبک ) .به باور ریبک مصرف شیشه یا کریستال باعث میگردد همه چیز در رفتار جنسی فرم ” بیش از اندازه ” به خود بگیرد : بیش از اندازگی در انچام رفتار های ریسکی جنسی ( سکس بدون کاندوم ، سکس با محارم ، سکس گروهی ، سکس با همجنس ، پوزیشن های غیر متعارف ، استفاده از وسائل کمک جنسی و…) 2- بیش از اندازگی در لذت ( طولانی تر شدن دوره برانگیختگی جنسی هر چند که به خوشنودی جنسی منجر نمیگردد) 3- بیش از اندازگی در پیامدها . طولانی شدن طول رابطه جنسی در افرادی که کاندوم استفاده میکنند گاه موجب ساییدگی با پارگی آن شده خطر حاملگی و یا انتقال بیماری های مقاربتی فزونی میابد. بافروکش کردن تاثیرات کریستال معمولا ً اضطراب و حالات شدید افسردگی دامنگیر فرد میشوند ( 2003 ، ویلتون )
. اکستازی ( قرص اکس ) : یا قرص عشق . اکستازی از طریق دهان و به صورت قرص همراه با‌آب قابل مصرف می شود. در سطح خارجی این قرص‌ها اغلب اشکال و حرفی موجودند که به همراه ترکیبات رنگی، شدت و مدت زمان تأثیر و نوع ماده مؤثر آن را برای مصرف کننده مشخص می‌کند هرچند درستی این کدها قابل اطمینان نیست
قرص اکس ، به عنوان محرک، درجه حرارت بدن، فشار خون و ضربان قلب را افزایش می‌دهد و از طرف دیگر از آن‌جا که این قرص ها معمولا به تنهایی مصرف نشده بلکه در پارتی ها همراه با مشروبات الکلی مورد استفاده قرار می‌گیرند، این مسأله باعث کم‌آبی شدید بدن گشته موجب میگردد فرد در اثر ایست قلبی جان از کف دهد
معمولاً تاثیرات این ماده بربدن ،بواسطه افزایش سطح سروتونین در مغز است (2000، مک دوویل ) . از انجایی که تاثیرسروتونین مشخصاً بر روی حالات خلقی یا موودی فرد بیشتر نمایانگر است لذا احساس صمیمیت ، خوشی ، همدلی ،و همچنین گرایشات جنسی در فرد پدیدار میگردد مضافاً به اینکه قدرت بدنی فرد و همچنین اعتماد به نفس او نیز بالا میرود( 2000، فریز). علی رغم میل به برقراری رابطه جنسی ،گاه پدید آمدن نعوظ در مردان دچار مشکل گشته و امکان رسیدن به ارگاسم یا خوشنودی جنسی را از انها میرباید .( 2001 ، گلد). به منظور حل این معظل برخی افراد به استفاده همزمان این قرص و وایاگرا واداشته میشوند . در پی وابستگی به این ماده ، حالاتی چون بیقراری ، اضطراب ، تعرق زیاد ، خشکی دهان ، گرفتگی آرواره ها ، مشکلات عروقی ، سکته و یا حتی مرگ ممکن است پدید آید.
در انتها ذکر این نکته ضروری است که میل به استفاده ازمواد توهم زا در همه افرادی یکسان نبوده و به باور کارشناسان برخی ویژگی های روانی شخصتی ، کرکتر معتادین را از سایرین جداسازی میکند. به باور زاکرمن ( 1994) ، افراد هیجان طلب که دنبال تجربه های آنی احساسای و لذت بخش میباشند و مقوله تازگی ( اعم از فعل یا شخص ) دارای وزن و اهمیت در زندگی انها میباشد ، در کنار سوابق قبلی رفتار های اعتیاد گونه ، فرد را سکس طلب ، مشروب خور و معتاد به مواد میسازد. از سویی برخی از افراد به دلیل شخصیت اضطرابی که دارا میباشند به منظور رهایی از استرس و سرپوش گذاری بر مشکلات پناه به استفاده از مواد مییاورند و ناگفته نماند که در این میان دسته دیگری از انسانها بواسطه برخی خود درگیری هایی که دچار ان میباشند بازداری ها و موانع اخلاقی که خود را اسیر شده در بند ان میانگارند ، برای رهایی ازمشغولیات و بازداری های فکری از وسائل و مواد خارجی برای رهایی از این تقیدات استفاده مینمایند .
شاد و پیروز باشید و شعار همیشگی را در گوش که : سکس بهتر زندگی بهتر
دکتر مریم محبی رواندرمانگر و سکس تراپست
Tel: 905-597-1622
Voice mail : 818-732-1622
www.maryammohebbi.com

Please follow and like us:
error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
Follow by Email
YouTube
Instagram
Telegram