Articles (مقالات)

سکس در بیماران قلبی

سکس در بیماران قلبی

بی تردید مشکلات قلبی عروقی به مانند سایر مشکلات بدنی با درجات خفیف تا شدید بر کم و کیف زندگی جنسی افراد تاثیر گذار است. وقوع اینگونه مسائل بدنی ، موجب رعایت برخی ملاحظات در روال معمول انجام رابطه جنسی میگردد که گاه برخی از مبتلایان را به پرهیز جنسی گسیل میدارد. لیکن به باور دکتر بوفایلنو ، سخنگوی مرکز قلب امریکا ، این افراد نباید با زندگی جنسی خود خداحافظی نمایند او میگوید :” ما همواره از این بیماران میخواهیم که هم از نظر بدنی ونیز از نظر جنسی فعال باقی بمانند ” .

به نظر عمده متخصصین امور بهداشتی معمولاً انجام فعالیت های جنسی در بیماران قلبی میتواند همچون گذشته ادامه پیدا کند و تنها در 2 درصد از افراد مبتلا به بیماریهای قلبی انجام رفتار جنسی ممنوع شده است . چنانچه میدانیم در طول فرایند رابطه جنسی و علی الخصوص هنگام ارگاسم ضربان قلب افزایش میابد و از حد نرمال 72 بار در دقیقه ناگهان به 120 الی 130 مرتبه در دقیقه ارتقا یافته فشار خون به شکل قابل توجهی افزایش میابد . این طپش قلب چیزی مشابه بالارفتن از پله های یک ساختمان دو طبقه و یا بلند کردن یک وزنه 20 پوندی است .
بدون شک از سر گیری فعالیت های جنسی در این دسته از بیماران باید با تدابیر جدید ی باید توام گردد . به عنوان مثال اطمینان حاصل کردن از نتایج ” تست استرس” که بواسطه آن آمادگی بدن برای تحمل فعالیت جنسی مورد سنجش میتواند قرار گیرد . چرا که رابطه جنسی ازخانواده حرکات ورزشی به شمار میرود که همانگونه که برای انجام تمرینات ورزشی باید از سلامت و امادگی مناسب بدنی بهره مند بود برای انجام رابطه جنسی نیز باید همان پیش زمینه ها برای فرد مهیا میبوده باشد
متخصصین معتقدند چنانچه فردی از انجام فرایند ” استرس تست ” سربلند بیرون آید برای انجام رابطه جنسی نباید مشکلی داشته باشند. از سویی ایندسته از بیماران باید در نظر داشته باشند که هر انچه برای قلب بد است برای رابطه جنسی نیز مضر میتواند باشد لذا کم تحرکی و نداشتن فعالیت بدنی ، مصرف دخانیات ، اضافه وزن و …..مواردی از این دست علاوه بر سلامتی بدنی کیفیت زندگی جنسی را نیز میتوانند تحت تاثیر خود قرار دهند.

چنانچه مراقبت های جانبی در جهت کاهش احتمال خطر انجام گردد معمولاً انجام رفتار جنسی میتواند به قوت خود باقی بماند این مراقبت ها شامل موارد زیر است :
موکول کردن انجام رابطه جنسی به سه ساعت بعد از صرف غدا .
پرهیز از مصرف غذای سنگین پیش از انجام رابطه جنسی
پرهیز از مصرف زیاد مشروبات الکی پیش از انجام رابطه جنسی
واگذاری نقش فعال تر رابطه جنسی به همسر و شریک جنسی
در دسترس قراردادن داروهای مصرفی
پرهیز از هر گونه شرایط استرس زا پیش و هنگام انجام رابطه جنسی
انجام رابطه جنسی در محیطی کاملا ریلکس ، آرام و امن
پرهیز از انجام رابطه جنسی دردمای بالا
در هوای خیلی گرم مبادرت به برقراری رابطه جنسی نکنید

از سویی یک از پیامدهای مشکلات قلبی در ایندسته از بیماران ، تجربه ناتوانی جنسی در مردا ن است .

از آنجایی که منظور از پدیده نعوظ در مرد ، پر خون شدن آلت تناسلی به منظور برقراری رابطه جنسی است ، هر گونه مشکلی پیرامون سیستم گردش خون و شبکه عروقی میتواند در کم و کیف نعوظ نقش مهمی ایفا نماید. بر اساس نتایج تحقیق ” مطالعات مردان ماساچوست ” 44 درصد از مردانی که دچار بیماریهای قلبی هستند دچار ناتوانی جنسی نیز میباشند. از این رو گفته شده است که آلت تناسلی آینه قلب و تندرستی آن و از طرفی تندرستی قلب آینه صحت آلت تناسلی در مرد است.

لازم به ذکر است که عده ای ازمبتلایان به ناتوانی جنسی به منظور رفع مشکل خود ازقرص وایاگرا استفاده مینمایند که در این راستا باید رعایت نکات زیر را بدانها خاطر نشان ساخت :

استفاده از این دارو در افراد مسن ، خصوصا کسانی که از داروهای خاصی مثل نیترات ها ( که در داروهای بیماران قلبی استفاده می شود) استفاده می کنند، باید با نظر مستقیم پزشک مربوطه و تجویز او صورت گیرد ، در غیر این صورت می تواند مخاطره آمیز باشد.
– در صورتی که در خلال نزدیکی علائمی مثل منگی ، گیجی ، تهوع ، یا دردهای قلبی ( درد سینه، احساس سفتی و فشار در سینه، کرختی ، گزگز و درد در قفسه سینه یا شانه و فک تحتانی ) درمصرف کننده پدید آمد، از ادامه فعالیت جنسی باید خودداری کرده و سریعا به پزشک بایدمراجعه کرد.

– مصرف بیشتر از یک قرصی وایاگرا در روز توصیه نمی شود.

– دارو را باید دور از نور و رطوبت در دمای زیر ۳۰ درجه سانتیگراد، درون جعبه در بسته نگهداری کرد

– با توجه به احتمال بروز عوارض قلبی شدید ناشی از مصرف این دارو توصیه می شود که فقط تحت نسخه پزشک مصرف شود.
مهم ترین نوصیه این میتواند باشد که : هیچگاه از سر تفنن یا کنجکاوی این دارو را مصرف نکنید

با مشورت با پزشک معالج و همچنین مشاوره با یک سکس تراپیست از سایر متد و روشهایی که به منظور ناتوانی جنسی بکار گرفته میشود آگاهی یابید.

علاوه بر رعایت نکات فوق ، به بیماران قلبی توصیه میگردد قبل از هر گونه تصمیمی پزشک معالج خود را در جریان گذاشته اطلاعات صحصیح و ویژه ای را که شاید منحصراً باید رعایت گردد از متخصصینِ ذی صلاح دریافت دارند.
شاد و پیروز باشید وشعار همیشگی را در گوش که ” سکس بهتر ، زندگی بهتر”.
دکتر مریم محبی
رواندرمانگر و سکس تراپیست
1622-597-905
www.maryammohebbi.com
Voice mail : 818-732-1622

Please follow and like us:
error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
Follow by Email
YouTube
Instagram
Telegram