Articles (مقالات)

سختگیری جنسی والدین

سختگیری جنسی والدین

یکی از دشوارترین مسئولیت های فرزند پروری تاًمین سلامت جنسی نوجوانان است . از جمله مواردی که زمینه ساز نگرانی والدین از اشتغال نوجوانشان به فعالیت های جنسی است یکی این است که احتمال ابتلا به بیماری های مقاربتی در نوجوانان فعال در زمینه های جنسی بیش از دیگران است و خود این فاکتور میتواند زمینه ساز ناباروری آنها در آینده گشته و یا با پررنگ شدن خطر ابتلا به ایدز نرخ مرگ و میر در این قشر فزونی یابد.

از سویی نمیتوان این نکته رااز نظر دور داشت که بسیاری از مشکلات رفتار جنسی که افراد در طول زندگی جنسی خود با آن مواجه میشوند به اولین تجارب جنسی آنها بر میگردد که چنانچه مطابق با استانداردهای مطلوب نباشد میتواند بیزاری جنسی ، ناتوانی جنسی ، زود انزالی و یا سایر گرفتاری های رفتار جنسی را در دوره های بعدی زندگی فرد زمینه ساز گردد.

تمامی این فاکتور ها نشان گر اهمیت مسئله ارتباطات جنسی در دوره نوجوانی است لیکن خانواده ها در تدوین و پایه ریزی استانداردهای تربیت جنسی فرزندان خود به سه گونه عمل میکنند. دسته ای از والدین معتقد به آزادی جنسی فرزندان بوده آنان را در رویارویی و شناخت و تجربه جنسی به حال خود رها میسازند. بخش دیگری از پدر و مادران مقررات بسیار سخت و دشواری را برای برقراری رابطه جنسی نوجوان خود قائل بوده به نحوی که نزدیکی به جنس مخالف به هر شکل و عنوانی به شدت مورد سرزنش و یا تنبیه عاطفی و گاه بدنی قرار میگیرد. نوع دیگری از برخورد با مسائل جنسی نوجوانان متعلق به خانواده هایی است که ارتباط بسیار نزدیک و عاطفی با نوجوان خود بر قرار کرده مجال هر گونه بحث یا گفتگوی جنسی را در کانون خانه خود ایجاد نموده اند. ایندسته از خانواده ها رسالت خویش را در امر آگاهی رسانی از رفتار جنسی هدف از انجام آن و نیز مخاطرات احتمالی آن را برای نوجوان خود از سالها پیش انجام داده اند ودر این هنگام فرد را در انجام و یا عدم انجام رفتار جنسی مختار میگذارند.

امروزه تحقیقات متعددی تایید گر این مدعا هستند که سیستم های متعصبانه تربیتی ضعیف ترین کارآیی را در کنترل و یا هدایت رفتار فرزندان را به همراه داشته اند.در تحقیقی که برروی 5000 نوجوان امریکایی انجام شده است مشخص گردیده است که متدهای تربیتی خانوادگی نقش بسیار مهمی در رفتار های جنسی ریسکی و خطرناک نوجوانان ایفا میکند . امروزه آمار نشان گرآنند که از هر سه نوجوان امریکایی دو نفربه رفتار های جنسی ریسکی میپردازد که بیشتر آنان محصول خانواده های سردو بی تفاوت و یا سخت گیر و متعصب میباشند. اگر چه نقش رسانه های گروهی و نیز فشار همسالان را نمیتوان در الگو برداری نوجوانان منکر گشت لیکن نقش والدین آگاه به امور جنسی و توانا دربرقراری رابطه گرم با نوجوان از اهمیتی بسیار برخوردار است.

در دسته ای از خانواده ها زنجیر های عاطفی بین اعضا وجود دارد لیکن ضعف اطلاعات جنسی والدین و نیز عدم توانایی آنها در شروع و اداره بحث های جنسی با فرزندان ، مانع از بالندگی رابطه و آموزش جنسی نوجوانان از ناحیه والدین میگردد. در این راستا کار تحقیقی بسیار جالب و کارآیی از جانب مسئولین امور بهداشت در سال 2008 انجام شده است که نتایج آن در مجله پزشکی بریتانیا به چاپ رسیده است دراین پروژه از کلیه والدین شاغلی که نوجوانی در منزل دارند دعوت شده است تا در محل کار خود در اوقات فراغت در کلاسهای آموزش مسائل جنسی شرکت جویند . این افراد به مدت 8 هفته به شکل مرتب در این جلسات شرکت جسته با مفهوم رفتار جنسی علمی آشنا میشدند و از آنها خواسته میشد تا با ترس های جنسی خود در درجه اول روبرو شوند تا پس از آن بتوانند با ترس های نوجوان خودآشنا گردند . نحوه شروع مباحث جنسی در کانون خانواده ، راههای حل مسائل و گفتگوهای جنسی بین اعضای خانواده ، توانایی گوش دادن به نوجوان وراههای پرهیز از پیشداوری و قضاوت های اخلاقی و… بسیاری تکالیف های شبانه برای آنان در رئوس برنامه های این پروژه قرار داشت .

نتایج این تحقیق بسیار قابل توجه محققین واقع گشته است چرا که کلیه والدینی که موفق به گذراندن این دوره 8 هفته شدند خود را بسیارآگاه تر، آشنا تر به مسائل جنسی ارزیابی کرده احساس نزدیکی و راحتی بیشتری با فرزند خود را تجربه گر بوده اند. جهت آگاهی والدینی که مایلند آنان نیز در جلساتی مشابه آنچه ذکر آن رفت ، شرکت جویند میتوانند با بنده تماس گرفته تا شرایط ثبت نام و زمان و مکان ورک شاپ به اطلاع آنان رسانده شود.

Please follow and like us:

1 thought on “سختگیری جنسی والدین

Leave a Reply

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
Follow by Email
YouTube
Instagram
Telegram