Articles (مقالات)

زنانی که به خشنودی جنسی میرسند سالمترند

زنانی که به خشنودی جنسی میرسند سالمترند

آنچه به عنوان مشکلات جنسی زنان از آن یاد میشود معمولاً شامل بی میلی جنسی ( به شکل طولانی مدت ) ، کاهش علاقه جنسی ( به شکل موقتی ) ، نرسیدن به ارگاسم ویا عدم هماهنگی در تجربه همزمان ارگاسم میباشد. آنچه نظر محققین علوم جنسی و متخصصین امور بهداشتی را به خود جلب کرده است ، بررسی رابطه بین خشنودی جنسی زنان و میزانِ تندرستی روانی و بدنی آنان میباشد. نتایج ایندسته از مطالعات نشان داده است که هر چه زنان در رسیدن به خشنودی جنسی و یا ارگاسم توانا تر بوده اند از سلامت روحی و نیز بدنی بهتری نیز بهره مند میبوده اند . در این تحقیق میزان افسردگی و پریشانی روانی و همچنین شکایات جسمانی در زنانی که میتوانسته اند تجربه ارگاسم واقعی را داشته باشند بسیار کمتر گزارش گردیده است .اگر چه شاخصِ توانایی رسیدن به ارگاسم و تعیین خشنودی واقعی جنسی در زنان به نسبت مردان کا ردشواری است (چرا که وجود یا عدم وجود ارگاسم در زن به مانند فرایند انزال در مرد خیلی محسوس و قابل روًیت نمیباشد ) لیکن به اظهارات شفاهی که 295 زنِ داوطلب ، از زندگی جنسی و کیفیت ارگاسم در خود داده بوده اند در این پژوهش اکتفا گردیده است . نکته جالب اینکه این زنانِ 65-20 ساله هر اندازه از رابطه جنسی که آنان را به ارگاسم برساند نا خرسند بوده اند، به همان اندازه از بیماریهای روحی و جسمانی بیشتری شکایت میکردند . در حال حاضر این یافته علمی زنگ خطر بزرگی است که در سیستم بهداشتی به صدا درآمده است چرا که بسیاری از پزشکانی که پیشینه و سابقهِ بیماریهای مراجعینِ خود را جویا میشوند غالباً از کیفیت زندگی جنسی آنان بی اطلاع میباشند و پیرامون زندگی جنسی آنان مکالمه ای ردو بدل نمیشود از یک طرف بیمار از وجود رابطه بین کیفیت زندگی جنسی و وجود بیماری بی اطلاع میباشد واز سوی دیگر هنوز در فرایند شرح حال گیری از بیمار ، بررسی رفتار جنسیِ بیمار ضمیمهِ کار بسیاری از پزشکان و روانشناسان نگردیده است .

از جمله عواملی که در فرایند رسیدن زنان به خشنودی جنسی مهم بوده و ذکر آن خالی از لطف نمیباشد یکی پذیرش قبول دستگاه تناسلی به عنوان بخش مهم و قابل احترام در بدن زن سوی اوست . بسیاری تحقیقات نشان داده اند که زنانی که با دستگاه تناسلی خود آشتی بوده و نگرشی مثبت نسبت به این عضو از اعضای بدن خود میداشته اند غالباً از زندگی جنسی بهتری بهره مند بوده اند . این دوستی به پیشینه های تربیتی وآموزشهای دوران کودکی برمیگردد که مشخصاً والدینِ آگاه ، از سنین کودکی همواره برای این عضو “ نام “و همچنین “ کارکرد ” معلوم داشته اند و از این پس صحبت راجع به کارکرد تولید مثلی ویا لذت بخشی این عضو براحتی میتوانسته مورد بحث و گفتگوی والدین و فرزندان قرار گیرد. متعاقباً در طول دوره رشد و شکل گیری زندگی جنسیه یک زن ، توجه و عنایت به نکات زیر ضروری به نظرمیرسد

آشنایی با تغییرات بدنی و جنسی دوران بلوغ و کشش های جنسی به جنسی مخالف

آشنایی با آناتومی دستگاه تناسلی

آشنایی با فرایند و مراحل رفتار جنسی

آشنایی با موازین و ملاحظاتِ خود ارضایی

آشنایی با تکنیک ها ، وسایل و طرقِ بیش لذت بخشی

آشنایی با بیماریها و یا انحرافات جنسی

آشنایی با آناتومی و نیز رفتار جنسی در جنسی مخالف

آشنایی با طرق هماهنگی در تجربه همزمان لذت جنسی با همسر

آشنایی با تحولات بدنی – روانی دوره پیش از یائسگی و بعد از یائسگی

آشنایی با عوامل تاثیر گذار بر سکس چون : وزن ، مصرف دخانیات ، بیماریهای عصبی ،عروقی ، هورمونی ، قند و…

شاد و پیروی باشید و شعار همیشگی را در گوش که : ” سکس بهتر ، زندگی بهتر “

دکتر مریم محبی

رواندرمانگر و سکس تراپیست

Please follow and like us:

1 thought on “زنانی که به خشنودی جنسی میرسند سالمترند

  • Author gravatar

   خانم دکتر محبی ممنون از مطالب ارزشمندتون. باعث تاسف که در ایران ما چیزی به اسم سکس تراپ نداریم البته در برخی محافل روانشناسی این کار انجام میشه اما خیلی خوش بین نیستم به فعالیت هاشون.
   من یک سوال دارم ازتون و اون هم اینه که احساس میکنم به ارگاسم نرسیدم هیچ وقت و راستش با متاسفانه باید بگم با این که رابطه جنسی دارم با کمال تاسف اصلا نمیدونم واقعا چطور به ارگاسم میرسن خانم ها و اصلا چه حسی و باید تجربه کنم اگر که میتونید من و راهنمایی کنید
   البته من از سکسم لذت میبرم ولی بیشتر ذهنی و نه جسمی توجه شریک جنسیم و دوست دارم ولی علائمی رو که برای ارگاسم نام میبرن و هیچ وقت دریافت نکردم.

Leave a Reply

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
Follow by Email
YouTube
Instagram
Telegram