Articles (مقالات)
دست گرفتن کاغذ خرید و مشکلات جسمی – جنسی

دست گرفتن کاغذ خرید و مشکلات جسمی – جنسی

کاغذ خرید

دست گرفتن کاغذ خرید و مشکلات جسمی – جنسی

از آنجایی که مواد و ترکیبات شیمیایی موجود در محیط زندگی که روزانه افراد به نوعی با آنها در ارتباطند میتواند نقش اساسی در سلامت جسمی ، جنسی انسانها بازی کند لذا روزانه پژوهش های متعددی پیرامون عوارض تماس با مواد شیمیایی در بدن از سوی مراکز تحقیقی  به عمل میاید .

امروزه در ساخت بسیاری از مواد ، از ترکیباتی استفاده میشود که  موجب میگردند تا چنانچه این فراورده ها با پوست بدن در تماس بوده یا با مواد خوراکی که از راه دهان وارد بدن میشوند برخورد داشته باشند نتایج منفی و بیمارزای متعدد به همراه داشته باشد . از جمله مواردی که تحقیقات اخیر اشاره به آن دارند در دست گرفتن رسید های خرید و احتمال انتقال ماده بیسفنول  از طریق پوست به داخل بدن میباشد . نتایج این دسته از تحقیقات نشان میدهند استفاده از لوسیون های مایعی ضد عفونی کننده دست ( هند سنیتایزر )  پیش از در دست گرفتن این رسید ها میزان آسیب زایی این فرایند را دو برابر میکند.

بسیار اتفاق افتاده است که افراد درطی انجام امور روزانه زندگی و در حالیکه مشغول بنزین زدن به اتومیبل خود  ، گرفتن پول از ماشینهای عابر بانک ، تحویل گرفتن غذا از رستوران های فست فود و… هستند کاغذ رسید خرید خود را برای مدتی هر چند کوتاه در دست داشته باشند . محققان معتقدند مواد شیمیایی که برای مرئی کردن جوهر روی رسید های حرارتی مورد استفاده قرار میگیرد حاوی بیسفنول بوده و اگر شخص برای مدت حتی 10 ثانیه چنین برگه ای را در دست نگاه دارد چیزی معدل دو نیم میکروگرم از این ماده از طریق کاغذ به انگشت وی منتقل میگردد. نکته مهم آنکه چنانچه قبل از در دست گرفتن این رسیدها فرد دست خود را به مواد ضد غفونی کننده دستی آغشته کرده باشد میزان جذب دو برابر میگردد.

در این راستا افرادی که دارای مشاغلی هستند که به تناوب مجبور به لمس این رسید ها هستند به عنوان مثال صندوق داران فروشگاه ها و …دو برابر بیش از افراد دیگر بیسفنول در ادرار آنها دیده شده است .

و اما باید دید در تولید این دسته از محصولات چه میگذرد که چنین پیامدهای نا خوشایندی را مسبب میگردد

 پروفسور وام سال مدعیست ماده بیسفنول موجود در ساخت برخی فراوردها دارای تاثیرات هورمون استروژنی بوده و از طریق پوست قابلیت جذب در بدن داشته و در اثر استفاده طولانی میتواند در روند باروری  والدین ، و اختلالات جنینی ، مشکلات و بیماری هایی در کودکان و بزرگسالان از جمله اشکالات سیستم ایمنی بدن ، سرطان ، اختلالات سوخت و سازی و.. تاثیر قابل توجهی ایفا نماید .

از سویی اتصال مولکول های بیسفنول   BPA در پلاستيک پلي کربناتي با گرم شدن يا قرار گرفتن در معرض اسيدها و بازها، شکسته مي شود و مي تواند وارد غذا، شير يا نوشابه درون ظروف پلي کربناتي شده و نهايتاً وارد بدن انسان شود. بررسي ها نشان مي دهد اين ترکيب پس از ورود به بدن مي تواند دستگاه غدد درون ريز و هورمون ها را با اختلال مواجه سازد. اين موضوع زنگ خطری را به صدا درآورد که  چندي قبل دولت کانادا در يک اقدام ضربتي تصميم گرفت به کارگيري پلاستيک هاي پلي کربناتي در بطري هاي شير نوزادان را ممنوع سازد. گفته شده است اين ترکيب قادر است افراد را در معرض بيماري هاي قلبي و عروقي و ديابت و حتي بيماري هاي کبدي قرار دهد.

از ديگر مشکلات اين ترکيب مي توان به چاقي و بلوغ زودرس اشاره کرد. دانشمندان اخیرا در کنگره چاقی در اروپا اعلام داشته اند که تماس جنین با ترکیبات شیمیایی که در ساخت ظروف پلاستیکی  مورد استفاده قرار میگیرد نقشه ژنتیکی افراد را به گونه ای برنامه ریزی میکند که احتمال ابتلای آنان به چاقی را در دوره های بعدی زندگی، افزایش میدهد

از سویی پاره ای از تحقیقات نشان داده اند که  « بيیسفنول اي » كه در پلاستيكهاي صنایع بسته بندي مواد غذايي مورد استفاده قرار مي گيرد رشد نوع خاصي از سرطان پروستات را افزايش مي دهد.
به نوشته پايگاه اينترنتي انجمن آمريكايي تحقيقات سرطان , نوعي از سرطان پروستات كه ويژگي ان داشتن گيرنده هاي جهش يافته براي اندروژن است بيش از بقيه سرطان هاي پروستات در واكنش به وجود , بيسفنول اي , رشد مي كند.
بسياري از سرطانهاي پروستات براي رشد خود به هورمونهاي مردانه مانند تستوسترون نياز دارند و يكي از راههايي كه در درمان سرطان پروستات به كار گرفته مي شود مهار كردن توليد تستوسترون است ولي بيماراني كه در آنها گيرنده هاي اندروژني جهش پيدا كرده اند درمان فوق بي تاثير است و مطالعه جديد نشان مي دهد اگراين بيماران درمعرض بيسفنول قرار گيرند خطر رشد سلولهاي سرطاني در آنها افزايش قابل ملاحظه اي مي يابد.

در این راستا یکی از مقوله هایی که توجه بسیاری از محققین را به خود معطوف داشته بررسی عوارض استفاده از لوا زم پلاستیکی در رفتار جنسی مردان است . بنا بر مطالعات متخصصین مردانی که بنا بر شرایط کاری مجبور به تماس با مواد پلاستیکی به مقدار زیاد بوده اند 4 برابر بیش از مردان دیگر دچار ناتوانی جنسی گشته و نیز 7 برابر بیش از سایرین از زود انزالی شکایت مند بوده اند . نتایج این تحقیق که در نوع خود بی نظیر و به تازگی در نشریات علمی به چاپ رسیده است حاصل 5 سال مطالعاتی است که بر روی 634 کارگر کارخانه در کشور چین به عمل آمده است .  گفته میشود میزان تماس کارگران چینی با مواد پلاستیکی موجود در محیط کار 50 برابر بیش از مقداری است که یک کارگر امریکایی ممکن است در طی روز با آن سروکار داشته باشد.

در پژوهش انجام شده از کلیه کارکنان کارخانه وضعیت تاهل ، سن ، شرایط زندگی زناشویی ، سابقه بیماریهای قبلی ، مصرف مواد مخدر ، و سایر عواملی که میتوانسته در نتیجه گیری تحقیق به نوعی نقش ایفا کند سوال شده بود و پاسخ این افراد در راستای کیفیت رفتار جنسی در چهار طبقه بندی مورد ارزیابی قرار گرفته است : 1- زود انزالی 2- ناتوانی جنسی 3- میل جنسی 4- خشنودی جنسی و رضایت از ارتباط جنسی . و چنانچه ذکر آن رفت میزان اختلالات رفتار جنسی در این دسته از کارکنان بیش تر از گروه گواه و یا دسته ای بود که با مواد شیمایی –پلاستیکی بر خورد نداشته بودند .

در خاتمه توصیه میگردد به منظور کاهش خطرات احتمالی بواسطه وجود ” بیسفنول” در محیط پیرامون زندگی ،  نسبت به مصرف وسایل پلاستیکی از جمله ظروف غذاخوری ، بطری های آب پلاستیکی ، قوطی های کنسرو که دارای پوشش داخلی پلاستیکی هستند ، در درست گرفتن رسید های خرید به مدت طولانی و…. احتیاط لازم را به عمل آورید.

شاد و پیروز باشید و شعار همیشگی مارا در گوش که  :” سکس بهتر ، زندگی بهتر “

دکتر مریم محبی

روانشناس و سکس تراپیست

Tel: 905-597-1622

www.maryammohebbi.com

Voice mail: 818-732-1622


Please follow and like us:

Leave a Reply

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
Follow by Email
YouTube
Instagram
Telegram