Articles (مقالات)

جوانان و سکس

 جوانان و سکس

شاید برای عده کثیری از والدین پذیرش این یافته علمی دشوار باشد که بدانند بیش از 60 درصد از نوجوانان به فعالیت جنسی مشغولند و اهمیت این واقعیت زمانی بیشتر قابل تامل میگردد که دریابیم اغلب روابط جنسی نه در افراد بالای سن 18 سال بلکه به شکل روز افزونی در سنین بین 14 تا 18 سال در شرف وقوع است . که در این بین 95 درصد از نوجوانان اذعان داشته اند که در هنگام برقراری رابطه جنسی از مشروبات الکلی و بیش از 60 درصد نیز ماری جوانا نیز استفاده کرده اند .

از آنجایی که متعاقب تحولات روانی و بدنی دوران نوجوانی و فعل و انفعالات شیمیایی و هورمونی در بدن ، فرد گرایش ها و تمایلات جنسی ر ا تجربه گرمیشود . این عبور از دنیای کودکی و ورود به جهان بزرگسالی را همه نوجوانان به شکل همسان طی نمیکنند وبرای دسته ای از نوجوانان بزرگسالی مترادف است با ” آزادی در انجام آنچه در کودکی مجاز به انجام آن نیستیم ” و آنچه دردل این تعریف خود نمایی میکند “ برقراری رابطه جنسی با جنس مخالف ” میباشد. در پژوهشی که محققان دانشگاه آلبرتای کانادا به انجام رسانده اند نشان داده است که 700 نوجوان 12 تا 19 ساله معتقدند سکس و مصرف مواد مخدر دو شاخص بزرگسالی به شمار میروند . این مطالعات نشان داده اند که نوجوانان برای پر کردن فضای بین دوران کودکی و دوران بزرگسالی با توصل به این رفتار ها سعی درانطباق با نقش های بزرگسالی دارند .

از اینرو ایجاد فضای سالمی در مدارس که نوجوانان بتوانند هر چه کم آسیب تر این دوره انتقال را طی نمایند امری واجب و ضروری به نظر میرسد. در حال حاضر در سیستم اطلاع رسانی جنسی در مدارس امریکا از دو زاویه به مسئله آموزش جنسی نگریسته میشود. به اعتقاد گروهی از متخصصین آموزشِ امور جنسی ، به منظور پیشگیری از ابتلا و انتقال بیماری های جنسی و نیز حاملگی های نا خواسته در نوجوانان ، محور اساسی تعلیمات جنسی باید ” پرهیز جنسی ” و خود داری از برقراری رابطه جنسی قرار گیرد . در مقابل دسته دیگری از مربیان پیشنهاد میکنند که به جای دور نگهداشتن نوجوانان از مقوله سکس و برقراری رابطه جنسی ، باید آموزش کامل جنسی و نیز راه های پیشگیری از بارداری و بیماری های مقاربتی به افراد تعلیم داده شود تا در شرایط غیر قابل گریز نوجوانان با آمادگی و آگاهی به استفبال رابطه جنسی رفته ریسک و خطرات احتمالی بارداری و بیماری را در خود کاهش دهند.

نتایج بدست آمده از عملکرد این دو شیوه آموزشی نشان داده است که در دانش آموزانی که با متد آموزش کامل برقراری رابطه جنسی به همراه راه های پیشگیری از بارداری و بیمار های مقاربتی تعلیم داده شده بودند 60% کمتر از گروهی که صرفا به شیوه پرهیز جنسی آشنا شده بودند پدیده حاملگی نا خواسته را تجربه گر بوده اند. لذا به نظر میرسد صرف گریزاندن نوجوانان از مقوله سکس و تشویق آنان به گفتن ” نه به سکس ” و همچنین درخواست به تعویق انداختن آن تا زمان ازدواج کارگر نبوده ، صرفا ریسک بارداری و ابتلا به بیماری های مقاربتی را در آنها افزایش میدهد و چنانچه ذهن کنجکاو نوجوانان با اطلاعات کامل و صحیح جنسی آشنا گردد پذیرش ریسک های برقراری رابطه جنسی به نحو چشمگیری کاهش میابد.

آنچه از مراکز و مسئولین آموزشی و همچنین والدینی که خواهان ارتقاء اطلاعات صحیح جنسی نوجوانان هستند انتظار میرود این است که به نوجوانان بیاموزند :

سکس صرفاً یک رابطه فیزیکی نبوده و ملازمات عاطفی و روانی همواره باید مد نظر قرار گیرد

سن قانونی و رضایتمندی شریک جنسی بسیار حائز اهمیت بوده چرا که در صورت اغماض ، فرد درگیر مشکلات حقوقی و قانونی گردیده مجازات هایی برای ارتباطات جنسی اجباری در نظر گرفته شده است.

امکان ابتلا به بیماریهای مقاربتی و نیز حاملگی در فرایند برقراری رابطه جنسی موجود است لذا استفاده از کاندوم شدیداً توصیه میشود

اتکاء به سکس دهانی فرد را از امکان ابتلا به بیماریهای مقاربتی مصون نمیدارد

تنوع طلبی جنسی و اشتغال افسار گسیخته به برقراری رابطه جنسی مخاطرات بدنی و روانی برای فرد میتواند به همراه داشته باشد

شرکت در پارتی هایی که در آن مشروبات الکی مصرف میگردد باید با دقت نظر انجام پذیرد چرا که احتمال برقراری رابطه جنسی بدون کاندوم و یا امکان تجاوزات جنسی تحت تاثیر قرص های افزوده شده به مشروبات ” دیت ریپ ” ، و نیز انجام رفتارهای جنسی ریسکی تحت نفوذ مصرف مواد مخدر بسیار محتمل میگردد.

تجارب ناخوشایند اولین ارتباطات جنسی تاثیرات طولانی مدت در رفتار جنسی افراد بر جای میگذارد لذا با آگاهی و شناخت پا دربرقراری رابطه جنسی باید گذارد

درک صحیح از آناتومی دستگاه تناسلی خود و جنسی مخالف و نیز اطلاعات صحیح راجع به رفتار جنسی در هر دو جنس الزامی است

عدم پیروی از الگوهای رفتار جنسی ارائه شده در فیلم های پورنو و یا توصیه های دوستان وتلاش در کسب یافته های جنسی از منابع و مواخد معتبر توصیه میگردد

و نهایتاً مراجعه به مراکز درمانی ویا انجام مشاوره جنسی با متخصصین در صورت هرگونه ابهام و یا دشواری در امر رفتار جنسی خود و یا شریک جنسی باید از سوی والدین گوشزد گردد.

شاد و پیروز باشید و شعار همیشگی را در گوش که :” سکس بهتر ، زندگی بهتر

جوانان و سکس

Please follow and like us:

4 thoughts on “جوانان و سکس

  • Author gravatar

   سلام خسته نباشید
   من یه سرس از مطالب های شما رو قبلا خوندم و لی ایراد دارن!
   حتما میپرسید چرا؟
   چون یه سری از مشکلات و مسائلی که اینجا بهش پرداخته شده هم برای خودم و هم برای دیگران اتفاق افتاده که اصلا با نظر شما زمین تا آسمون فرق میکنه!
   خیلی دوست دارم به صورت مستقیم با شما در ارتباط باشم تا بهتر توضیح بدم
   این هم شماره من
   یه عالمه حرف دارم منتظرم

  • Author gravatar

   salam
   khaste nabashid
   mesle hamishe matalebe besyar mohemmi ra eshare farmudid

  • Author gravatar

   ba salam, neweshtehaton besyar arzandeh wa agahi bakhsh baray jawanan wa valedye anhast.,bekhosus matalebe onwan shodeh bewijeh dar sarzamine ma (asrare magou)ja(TABU)mahsub misheh ,wa dar eine ahamiat ziyad khanewadeha benodrat bean mipardazand,ba sepas besyar az zahemate shoma…..

  • Author gravatar

   عالی بود

Leave a Reply

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
Follow by Email
YouTube
Instagram
Telegram