Articles (مقالات)

با پزشک خود از سکس بگویید

 

با پزشک خود از سکس بگویید

طرح و عنوان مسائل و مشکلات جنسی از دیرباز به عنوان یکی از دشوارترین نوع مکالمات بین فردی قلمداد میگردیده است و امروزه علی رغم تلاش منابع اطلاع رسانی و همچنین رسانه های گروهی در طبیعی جلوه دادن این نیاز غریزی ، همچنان افراد ترجیح میدهند تا در افشا گری گرفتاری های جنسی خود مهر سکوت بر لب داشته باشند.

این مسئله زمانی بغرنج تر میگردد که مقاومت در برابر صحبت کردن راجع به نیازها و خواسته های جنسی ، زندگی جنسی فرد و یا روابط زناشویی را تحت الشعاع قرار میدهد . در این موقعیت مشکل جنسی که میتوانسته در صورت بحث و ارزیابی متخصصانه در مراحل ابتدایی خود ، رابطه ای را از اضمحلال نجات بخشد لیکن به دلیل تاخیر در شناسایی علت و اقدام در جهت درمان ، سرمایه گزاری زمانی ، روانی و اقتصادی بیشتری را فرد باید مصروف مرمت آسیب های وارده به سلامت زندگی جنسی خود کند.

اهمیت و حساسیت مسائل جنسی متصدیان امور بهداشتی را بر آن داشته است که از کلیه پزشکان و روانشناسانٍ امور زناشویی بخواهند تا با ایجاد فضای مطمئن ، امن و راحت روانی درمراکز درمانی خود ، زمینه بحث و بررسی راجع به زندگی جنسی افراد را مهیا سازند واز کم و کیف روابط جنسی و احیاناً مشکلات و مسائلی که به نوعی فرد شرم در ابراز آن دارد ، سوالاتی از مراجعین بعمل آورند. اگر چه در دستور کار متصدیان امور بهداشتی، بررسی تاریخچه زندگی جنسی افراد نیز رفته رفته در حال منظور گردیدن است و از آنان خواسته شده نسبت به مسائل جنسی مراجعین خود حساس تر عمل نمایند ، لیکن همواره این مسئولیت اصلی مراجعه کنندگان است که آنچه رابطه جنسی آنها را رنجور ساخته است را با محرم اسرار خود ( پزشک ، روان شناس ) در میان گذارند.

در تحقیقات انجام شده پیرامون کیفیت تعاملات کلامی بین پزشکان و بیماران راجع به مسائل جنسی ،نشان داده شده است که بیماران هنگام مراجعه به مراکز درمانی به چیزی بیش از آشنایی با متد جلو گیری از بارداری و یا اطمینان از نتیجه چک آپ های معمولی خود نیازمندند. در تحقیقی که در سال 2007 در مجله دارویی انگلیس منتشر شد نشان داده شده است که تنها 38% از مردان و 22% از زنانِ بالای 50 سال راجع به مسائل جنسی خود با پزشک خود صحبت میکنند. در تحقیقی که به تازگی در کشور سوئد انجام شده گزارش گردیده است که حتی در افراد کم سن و سال تر هم احتمال بازگویی مسائل جنسی با پزشک مربوطه کمتر اتفاق میافتد به عنوان نمونه از 500 نفر زن بین 29-23 سال در مورد مشکلات جنسی و احتمال صحبت از مشکلات جنسی با پزشک زنان سوال شده بود و با اینکه از هر 5 نفر این افراد ، حد اقل یکی از آنها مبتلا به بی میلی جنسی بوده و یا به نوعی در رسیدن به ارگاسم ناتوانی میداشته اند لیکن این افراد ایندسته از مشکلات جنسی خود را با درمانگر خود به میان نگذاشته بودند. البته وقتی از همین افراد سوال شده بود که اگر چنانچه درمانگر راجع به کم و کیف زندگی جنسی شما بپرسد آیا شما راحت هستید یا خیر ، پاسخ داده بودند که از دید آنان این امر کاملاً طبیعی و نرمال بوده وحتی بخشی از کارمتخصص زنان یا درمانگر است که راجع به مسائل جنسیٍ ما از ما سوال کند.

لیکن آنچه عملاً در دفاتر متخصصین بهداشتی اتفاق میافتد معمولاً تاکید صرف بر جنبه های دارویی درمان و پرهیز ازورود به جزییات زندگی جنسی مراجعین به دلیل ذیق وقت و …. میباشد. مدعای این اعتقاد تعداد زیادی از پرسشنامه هایی است که از پزشکان در مورد کنکناش راجع به زندگی جنسی بیماران ، بعمل آمده است . در این بررسی ها نشان داده شده است که بخشی از پزشکان به دلیل اینکه معتقد ند رفتار جنسی قسمت محرمانه زندگی هر فردی است وبه لحاظِ خصوصی بودن رفتار جنسی ، طرح سوالات جنسی از بیمار میتواند نوعی به حرمتی به حریم زندگی خصوصی آنان قلمداد گردد ، خود را معذور از سوال و جواب جنسی از بیماران میدیده اند . دسته دیگری از پزشکان از آنجایی که تکمیل تاریخچه جنسی از بیماران نیازمند وقت و تامل وتعمق میباشد ، نداشتن وقت کافی در شرح حال گیری جنسی از بیماران را مانع خود در بررسی زندگی جنسی بیماران عنوان نموده اند و نهایتاً دسته سوم پزشکان ضعف علمی در باب مسائل جنسی و نداشتن آموزش های لازم جهت ارائه توصیه های صحیح جنسی به مراجعین را علت بازداری خود در سوال و جواب جنسی از بیمار گزارش کرده اند .

لذا بی جهت نیست که میبینیم در پژوهشی مانند تحقیقی که اخیراً از سوی مرکز تندرستی زنان منتشر گردیده است ، از 1200 زنی که به عنوان جامعه آماری به مراکز درمانی مراجعه نموده اند 70% از مشکلات سلامت جنسی در رنج بوده اند لیکن تنها 18% از آنان توانسته بودند از کمک و راهنمایی پزشک خود در این راستا بهره جویند.

آنچه در جلسه ملاقات و مشاوره ، از پزشکان انتظار میرود تا بدان همت گمارند ، گرفتن سابقه یا تاریخچه زندگی جنسی فرد است. اعم از سلامتی ارگان های جنسی و رضایت مندی در برقراری رابطه جنسی. در راستای اطمینان از وضعیت و کارکرد اعضایی که به نحوی با تولید مثل و یا خشنودی جنسی در ارتباطند ، چنانچه مراجعه کننده زن باشد پرسش هایی در مورد سابقه هرگونه شکم درد ، قاعدگی های نا منظم ، دشواریهای ادراری ، عفونتهای قارچی ، بیماریهای مقاربتی و همچنین میزان فعال بودن در روابط جنسی و اینکه تنها با یک شریک جنسی در ارتباطند و یا نه ، متد پیشگیری از بارداری که استفاده میگردد ، سابقه جراحی های زنان ، تغییر در کم و کیف میل جنسی ، دشواری در شروع ادامه و یا رسیدن به خشنودی جنسی ، اهمیت رفتار جنسی در فرد ، طول دوره ای که فرد با مشکلات جنسی دست و پنجه نرم کرده است و…از مردان نیز سوالاتی چون : ترشحات از مجرای ادرار و نیز مشکلات ادراری ، جوش های پوستی در ناحیه دستگاه تناسلی ، سلامتی پروستات و ناحیه مقعد ، تغییر در کم و کیف میل جنسی ، متد های مورد استفاده برای مقابله با ناتوانی جنسی ( شامل حال فرد میشود ) ، سابقه جراحی و داروهای مورد استفاده ، میزان فعالیت جنسی و تعداد شرکا جنسی ، بیماریهای مقاربتی و…… پرسیده شود.

پس از ارزیابی های چند جانبه در مواردی که ریشه مشکلات جنسی جنبه های بدنی تشخیص داده شود، نسبت به تدابیر درمان های بدنی اقدام ورزیده و چنانچه جنبه های روانی زمینه ساز مشکلات جنسی در فرد گزارش گردد نسبت به ارجاع فرد به کلینیک روان شناس و یا سکس تراپیست اقدامات لازم انجام پذیرد.

مجدداً تاکید میگردد که علی رغم نقش مسئولین امور بهداشتی دراقدام جهت تهیه چک آپ جنسی از بیماران، مسئولیت اصلی همواره بر دوش خود افراد است تا هر گونه شک و شبه راجع به زندگی جنسی خود را مرتفع ساخته آنچه مشغولیت ذهنی برایشان ایجاد کرده را با اطمینان و بدور از هرگونه شرم و تامل با درمانگر خود مطرح سازند . امید که روز به روز تابوی صحبت کردن راجع به مسائل جنسی شکسته تر گردد و سلامتی افراد در ابعاد بدنی ، روانی و جنسی بیشتر تامین گردد

.شاد و پیروز باشید و به یاد داشته باشید که :” سکس بهتر ، زندگی بهتر

دکتر مریم محبی

سکس تراپیست

905-597-1622

Please follow and like us:

3 thoughts on “با پزشک خود از سکس بگویید

    • Author gravatar

      با سلام.مرد 36 ساله و شغل پزشک.2 تا فرزند دارم و از زندگیم و همسرم کاملا راضی هستم و رابطه سکس بسیار خوبی هم با همسرم دارم . موضوعی که بعضی وقتها فکرمو مشغول می کنه خودارضائی گهگاهی است که انجام می دم.البته احساس عذاب وجدان پیدا نمی کنم ولی میخواستم ببینم توی مردها و یا حتی زنهای متاهل رخداد طبیعیه یا نه؟البته بیشتر، موقع گشت زنی تو سایتهای پورنو و آنهم موقعی که خانمم در دسترس نباشد خود ارضائی می کنم و نه بطور روتین و بیش از حد.اگه ممکنه جوابشو برام خصوصی ایمیل کنین.ممنون

    • longchamp outlet online shop

      ullhwzib!@#$

Leave a Reply

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
Follow by Email
YouTube
Instagram
Telegram