Articles (مقالات)
انزال زنانه

انزال زنانه

انزال زنانه
انزال زنانه

هرگونه کپی برداری از مطالب سایت دکتر مریم محبی تنها با ذکر کامل منبع مجاز میباشد

انزال زنانه

 

در نوشتار پیشین در باب مایع انزال در مردان مطالبی تقدیم داشتیم و در مطلب پیش رو حسب الامر فرموده خوانندگان ارجمند اطلاعاتی در زمینه موضوع انزال زنانه ارائه میگردد. از انجایی که فرایند رسیدن خوشنودی جنسی و ارگاسم در مرد معمولا با خروج مایع منی شناسه میشود این سوال در ذهن متبادر میشود که آیا زنان نیز به هنگام ارضاء جنسی مایعی از مهبل انان خارج میشود یا خیر .یکی از دلایل شیوع این ذهنیت یا  یافته های تحقیقی و تجارب شخصی برخی از زنان از انزال در هنگام ارگاسم بوده است ویا بعضاً بدلیل  تبلیغات جنسی صورت میگیرد که استفاده از محصولات ویژه را برای تجربه انزال زنانه توصیه و تبلیغ مینمایند. برای بررسی علمی این موضوع ابتدائا نگاهی گذرا بر سوابق تاریخی بدست آمده در مورد پدیده مایع مترشحه از مهبل زن خواهیم داشت.

رویکردهای کهن نسبت به انزال زنانه

 قدیمیترین مطلب مکتوب بدست آمده که در آن به شرح مایع مهبلی پرداخته شده است به قرن چهارم و به فرهنگ چین برمیگردد . بنابر این رویکرد انرژی مردانه با سمبل یان و انرژی زنانه با سمبل یین در فرایند رابطه جنسی فرم تکمیلی گرفته و با انجام عمل دخول منوط بر آن که طول استقرار آلت مرد در مهبل زن طولانی باشد منجر به سلامتی و طول عمر مرد میگردد. انگیزه کنترل انزال مرد در هنگام دخول امکان بهره وری بیشتر از مایع درون مهبلی زن ذکر شده بوده است که متقابلاً در اثر کاهش طول این دوره و ناتوانی مرد در ادامه دار ساختن رابطه جنسی نه تنها برای مرد مضر شناخته میشده است بلکه مهلک و کشنده نیز انگاشته میگردیده است. در کتاب قدیمی ” دستورات محرمانه مربوط به مهبل ” نوشته ” پرسوی دنستی “اشاره به ارگان جنسی بدن با اسامی چون طلا و جد ( سنگ قیمتی سبز) اورده شده است بکارگیری نام اشیاء گرانقیمت به ارگان جنسی زن خود بیانگر رویکرد مردم چین نسبت به اهمیت و ارزش این بخش از بدن زن بوده است. در این کتاب امده است که انرژی ترشحات این مهبل طلا گونه که تنها در هنگام ارگاسم زن متبلور میگردد از طریق آلت تناسلی مرد قابل جذب است و در صورت انجام دخول طولانی مدت سلامتی آقایان را میتواند موجب گردد.

 در کنار رویکرد فرهنگ چین که  به مقوله سکس و رابطه جنسی  از منظر تندرستی و طول عمر نگریسته است اشاره ای داریم  به یکی دیگر از نگرش های شرقی  . چنانچه میدانیم در دیدگاه  هندی ، کتاب کاما سوترا به عنوان یکی از قدیمی ترین دستورالعمل های آیین زندگی و ارتباط جنسی در جهان شناخته شده است . واتسایانا در این کتاب تشریح میکند که چگونه مایع انزال زنانه درفرایندی لاینقطع هنگام رابطه جنسی شروع به ترشح کرده و به بیرون بدن روان میگردد . بنا بر این اندیشه ، مایع انزال زنانه مشابه مایع انزال مردان حاوی اسپرم میباشد که برخلاف انزال در مرد که تنهایک بار و آنهم در انتهای رابطه جنسی از بدن خارج میگردد در زن فرایندی مستمر بوده طول دوره برانگیختگی را شامل میگردد.

رویکردهای نوین نسبت به انزال زنانه

هولاک الیس روانشناس ( 1859-1939 ) در تحقیقات خود در باب سر منشاء تولید مایعات درون مهبل ، معتقد به تاثیرعملکرد فعالیتهای غدد درون مهبلی بنام بارتولین ها  در تولید این مایعات میباشد. او ترشحات زنانه را مشابه با انزال مردانه فرض کرده که در هنگام برانگیختگی جنسی تولید و در هنگام ارگاسم به بیرون از بدن جهش میکند.

از سویی پزشک المانی متخصص در امر زنان و زایمان بنام ارنست گرفنبرگ (1881-1957) صحبت از حضور و وجود منطقه ای حساس به تحریک جنسی میکند که در سطح دیواره داخلی مهبل قرار دارد  ( جی اسپات ). به باور او تحریک این منطقه از ارگان جنسی زن درتحریک ترشح مایع تاثیر میگذارد. لیکن نباید تصور کرد این مایع نقش لغزنده کننده گی دارد چرا که نه در طول برانگیختگی جنسی بلکه در انتها و موقع رسیدن زن به خشنودی جنسی مترشح میگردد. از سویی نباید انگاشت که این مایع همان ادرار است چرا که در ترکیبات آن ادرار یافت نشده است تنها میتوان معتقد بود که سرمنشاء  از غدد درون مهبلی و درون رحمی داشته ودر صورت تحریک  منطقه ویژه ای تولید شده و در هنگام ارگاسم به بیرون بدن ریخته میشود.

پروستات زنانه

 دربررسی های آناتومیک دستگاه تناسلی زن باید اشاره به غددی داشت که در مجاورت مجرای ادرار زن مهبل قرار گرفته اند این غدد در اثر تحریک ، مواد مترشحه ای به مانند آنچه پروستات مردان تولید میکند منهای اسپرم تهیه و از خود خارج میکنند.. مشابهت این غدد که به ” اسکن ” معروف میباشند با پروستات مردان از باب مواد ترکیبی چون وجود گلوکز (شکر) و آنزیم دیگری به نام پروستات اسید فوسفات  است که تقریبا اجزای تشکیل دهنده منی را می سازند . تفاوت این غدد با پروستات در این است که بسیار کوچکتر از غده پروستات در مرد میباشند و ازنظر مکانی در کنار دیوار مجرای ادار قرار دارند ولی پروستات مجرای ادرار را احاطه نموده است . غدد اسکن از نظر میزان ترشحات ویا اصولا حضور داشتن یا نداشتن در زنان از تنوع برخوردار است. بدین لحاظ میتوان گفت در برخی زنان بدلیل عدم ترشح یا کم ترشح شدن غدد اسکن  ویا عدم تحریک ترشحاتی از این غدد تولید و بیرون داده نشده ویا کم تر دیده شود .بنا بر این در هنگام ارگاسم برای همه زنان امکان تجربه یکسانی از انزال موجود نمیباشد و این امر سبب میگردد تا برخی زنان اصلاً شواهدی از انزال در هنگام ارگاسم نداشته باشند و دسته دیگر انزالی در حد یک قاشق غذا خوری داشته و دسته سوم مقدار قابل توجهی از انزال چیزی حدود یک فنجان را تجربه گر باشند.

بعضی زنان در هنگام ارگاسم مقدار زیادی از این ترشحات از بدن آنها خارج میگردد  که این امر مولد استرس یا شرم در حضور شریک جنسی که نظاره گر است میگردد لیکن برای دسته ای از مردان رویت خروج این مواد بسیار تحریک کننده ارزیابی شده است.

گفتنی است علی رغم نظریات و بررسی هایی بعمل امده در باب مقوله انزال زنانه موضوع  وجود جی سپات و پروستات زنانه همچنان  از سوژه های بحث انگیز در حوزه تحقیقات پزشکی میباشند ورسیدن به نتایج قطعی  نیازمند انجام تحقیقات بیشترمیباشد

دکتر مریم محبی رواندرمانگر و سکس تراپست

Tel: 905-597-1622

www.maryammohebbi.com

Voicemail : 818-7321622


Please follow and like us:
error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS
Follow by Email
YouTube
Instagram
Telegram